Güncel

Cumartesi Annelerinin adalet arayışı 823. haftada: Biz haklarımızı savunursak, adalet tecelli edecek

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen evlatlarının akıbetini sormak amacıyla 2021'in ilk Cumartesi günü yine eylemdeydi.

Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 823. haftasında Covid-19  salgını tedbirleri kapsamında açıklamalarını internetten yayınladı.

Cumartesi Anneleri, yeni yılın ilk cumartesi gününde yaptığı 823. hafta açıklamasında ‘’ Biz ısrarla izini sürersek, hakikatler açığa çıkacak, biz haklarımızı savunursak, adalet tecelli edecek, biz zulme baş eğmezsek, hukuk egemen olacak’’ dedi.

“2021 herkes için hukukun ve adaletin yılı olsun” temennisiyle başlanılan açıklamada 2020 yılına ilişkin insan hakları adına yaşananlara dair bir özet yapıldı:

“2020 ağır insan hakları ihlalleri, hukuksuzluklar, adaletsizlikler ve koronavirüs salgını gölgesinde geçti. Türkiye, Dünya Özgürlükler Endeksi’nde 100 üzerinden 32 puanla “özgür olmayan ülkeler” kategorisinde değerlendirildi ve dünyada son 10 yılda özgürlüklerin en çok gerilediği üç ülkeden biri oldu.

Artık Türkiye’de insanlar, vatandaşlığın getirdiği hukuksal ve siyasal statülerini, anayasal güvenceye bağlanmış temel hak ve özgürlüklerini kaybetmiş durumdalar. Haklar ve özgürlüklerle ilgili tüm talepler iktidar tarafından terörle ilişkilendirilerek cezalandırma gerekçesine dönüşüyor.

Bu ortamda bizim 823 haftadır sürdürdüğümüz hakikat ve adalet talebimiz, devleti yönetenler nezdinde 2020 yılında da karşılık bulmadı. Aksine kayıplar gerçeğini ifade etmek ve kamuoyu oluşturmak için toplanma hakkımızı kullandığımız iletişim mekânımız Galatasaray, bize yasaklı olmaya devam etti. Bununla da kalmayıp Galatasaray’da ifade ve toplanma özgürlüğümüzü kullandığımız için hakkımızda dava açıldı.”

“Biz haklarımızı savunursak, adalet tecelli edecek”

Cumartesi anneleri iktidarın, 2020’de de gözaltında kaybedilenlerin akıbetlerinin açığa çıkarılması, bu insanlığa karşı suçun fail ve sorumlularının yargılanarak cezalandırılması görevini yerine getirmediğini cezasızlıkta ve inkârda ısrar ettiğini, kayıp yakınlarının yargıda bulamadıkları adaleti Kaf Dağı’nın ardına sakladığını bu yüzden 2021’de de  hakikate ve adalete ulaşmak için tüm zorlukları göğüslemeye devam etme edeceklerini dile getirdi.

Cumartesi Anneleri açıklamalarında şunları kaydetti:

“Her biten yıl bizim için kayıplarımızdan ayrı geçen koca bir yıl… Her geçen yılla birlikte acının yakıcı sınavından geçiyoruz… Ama her gelen yeni yılla birlikte umudumuzu, direncimizi ve kararlılığımızı büyütüyoruz. Zulmün karanlığına umut ektik, direnç ektik, kayıplarımızı bekliyoruz. Kaf Dağı’nın ardına saklasalar da kararlıyız; kayıplarımıza, hakikate ve adalete ulaşacağız.

Evet Türkiye karanlık bir dönemden geçiyor ama umutsuzluğa yer yok; biz insan olmakta ısrar ettiğimiz sürece umut hep var olacak.

Biz ısrarla izini sürersek, hakikatler açığa çıkacak.

Biz haklarımızı savunursak, adalet tecelli edecek.

Biz zulme baş eğmezsek, hukuk egemen olacak.

2021 aydınlık bir Türkiye için umudu, direnci ve dayanışmayı büyüttüğümüz bir yıl olsun.”

https://www.youtube.com/watch?v=I7Ksa6xWv5U&feature=youtu.be

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu