EkolojiGüncel

Dağ keçilerini sadece avcılar değil HES’ler de katlediyor

Dağ keçileri barajda boğularak ölmeye devam ediyor

Son dönemde sık sık avlanmaları ile gündeme gelen dağ keçilerinin yaşam hakkı sadece avcılar ve izin veren kamu kurumları aracılığıyla olmuyor.

Dersim’de 11 dağ keçisinin öldürülmesinin tepkilerle engellenmesinin ardından ABD’li bir avcıya izin verildiği ortaya çıkmış tepkiler üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı geri adım atmıştı.

Halkın yoğun tepkisine rağmen Munzur Çayı üzerinde yapılan, Peri Suyu üzerinde LİMAK tarafından yapılan Pembelik Barajı’nda dağ keçileri boğulmaya devam ediyor.

Dersim, Elazığ ve Bingöl sınırında yer alan Pembelik Barajı ve HES, Peri Çayı üzerinde tamamlanarak 2015 yılında işletmeye alındı. Barajın yapımıyla ulaşımı sağlayan köprüler sular altında kalırken, köyler arasındaki bağlantı da kesildi. Barajdan en çok zararı gören ise, yöre insanı tarafından kutsal kabul edilen dağ keçileri oldu. Baraj ve HES dağ keçilerinin çiftleşme ve göç mevsiminde kullandığı güzergâhı da sular altında bıraktı. Barajın su tutmasının ardından da aynı geçiş güzergâhını kullanan çok sayıda dağ keçisi boğularak hayatını kaybetmeye devam ediyor.

“İçimizdeki Amerikan avcıları bu işi layıkıyla yapmakta”

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Peri Suyu Koruma Platformu, Amerikalı bir iş insanına Dersim’de dağ keçisi vurması için verilen izne atıfta bulanarak “Dağ keçilerinin avlanılması için, Amerikan vatandaşlarına özel bir izin gerekmeden, onlar adına izin verilen içimizdeki Amerikan avcıları bu işi layıkıyla yapmaktadırlar” denildi.

Platform, yaşanan sorunun çözümü konusunda yetkililere çağrıda bulunarak, “Yaşanan bu sürecin sonucunda yaban yaşamın hayatlarına mal olan bu sorunun çözülmesi için yetkili mercilerin bir an önce harekete geçmesini kamuoyu önünde talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu