Güncel

“Dayanışma yaşatır gerçekler özgürleştirir” Kampanya çalışmaları Gülsuyu’nda devam ediyor

Gazetemiz Özgür Gelecek’in başlatmış olduğu “Dayanışma yaşatır gerçekler özgürleştirir” kampanyası çerçevesinde İstanbul’da çalışmalar devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta başlayan kampanyamızın İstanbul’daki çalışmaları Anadolu ve Avrupa yakası olmak üzere 2 ayrı bölge üzerinden şekilleniyor. Anadolu yakasındaki çalışmalarımız bu hafta Gülsuyu’nda yapılan gazete dağıtımı ve gazete okurları ile gerçekleştirilen diyaloglar üzerinden başladı.

Kampanya amaçlarımız doğrultusunda bir pratik hayata geçirmeye çalıştığımız kampanya çalışmaları kapsamında dağıtım yaygınlığının ötesinde, verimli tartışmalara ve daha iyi politik faaliyet için görüş alışverişine ağırlık verildi. Bu bağlamda öne çıkan 2 temel mesele oldu; birincisi daha doğru bir politik faaliyet için eğitim çalışmalarının önemi ve ikincisi örgütsel gücün; taraftarlar-faaliyetçiler-destekleyenlerin daha verimli olabilecekleri şekilde hesaplanması…

Eğitim çalışmalarının önemi

Gerçekleştirdiğimiz ziyaretler, dağıtımlar sırasında öne çıkan bir mesele eğitim çalışmaları oldu. Bu konuda pandemi sürecinin siyasetimiz açısından daha verimli geçirilebileceği eleştirisi yapıldı. Bu dönemde pandemi koşullarına dikkat edilerek özellikle kolektif eğitim çalışmalarının alınabileceği üzerine duruldu.
Bu eğitim çalışmaları kapsamında politik-ekonomi okumaları yapmanın öneminden bahsedildi. Bu bağlamda politik-ekonomiye dair kolektif çalışmalar almanın, geleceği daha iyi görerek bugünkü faaliyeti planlamamızı sağlayacağına dikkat çekildi.

Kampanya sırasında açığa çıkan yeni enerjiyle önümüzdeki dönemde sistemli eğitim çalışmaları alınabileceği önerildi.

Kişi potansiyelini açığa çıkartmak

Üzerinde durulan bir diğer konu ise çevre çeperimizde olan okurların mücadele içerisindeki potansiyelini açığa çıkartabilecek bir planlama yapma ve bunu sistemli hale getirmek üzerine duruldu. Böyle yapıldığı sürece birçok olanağın da açığa çıkabileceğinden bahsedildi.

Öte yandan politik faaliyetin genel olarak gündelik yaşamda insanlara dokunmak üzerine şekillenmesi gerektiği ve dayanışmanın da bu bağlamda önemli olduğu tartışıldı. İzmir’deki deprem ve sonrası yaşananlar, pandemi süreci boyunca yaşananlar ve kent ve ekoloji gündemli açığa çıkan sorunlar örneklendirilerek neler yapılabileceği üzerinde duruldu.

Bu gibi süreçlerde politik hareket ve çevresinin insan gücü doğru analiz edildiği durumlarda birebir insanlara dokunan bir faaliyetin inşa edilebileceği vurgulandı.

Gazete kampanyası kapsamındaki çalışmalarımız, her bir çalışmadan çıkan deneyimlerin önümüzdeki yapacağımız çalışmalara yol göstererek çeşitli semtlere yayılarak devam edecektir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu