Güncel

Dayanışma büyütür direnişi: Feniş işçileri 100 gündür direniyor!

H. Merkezi: 100 gündür kıdem tazminatları ve ücretlerine alabilmek için, iflas ettiği öne sürülen fabrikalarının önünde direnen Feniş Alüminyum işçileri, direnişinin 100. Gününde Gebze’de coşkulu bir dayanışma gecesi düzenlediler. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde 18 Aralık gecesi düzenlenen etkinliğe katılım ve destek direnişçi işçilerin coşkulu bir gece geçirmesini sağladı.

Salona “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Feniş işçileri ile dayanışma gecesine hoşgeldiniz” yazılı pankartları asan işçiler gece boyunca  “Yaşasın Feniş direnişimiz”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” vb. sloganları haykırdılar.

Etkinlik Feniş işçilerinin salonda bulunanları selamlamasıyla başlarken, fabrikalarında iş cinayetine kurban giden Nizamettin Önelge unutulmayarak ailesine ve dostlarına yeniden başsağlığı dilendi.

THY, Cavo, Yatağan ve Punto işçilerinin direnişleri sahiplenildi. Feniş Alüminyum’un büyük bir holding olduğuna da dikkat çekilen konuşmada, Feniş Patronu Sedat Aloğlu’nun ‘iflasından’ sonra işçilerin haklarının bankalar tarafından alınabileceğini, devletin bu süreçte kendilerine yardım etmediğini ve işçilerin ekonomik sorunlar içerisinde olduğu dile getirildi. Konuşmanın ardından salonda “Her yer Feniş her yer direniş” sloganı atıldı.

Feniş işçilerinin mücadele süreci ve görüşlerinin yer aldığı bir sinevizyon gösteriminin ardından işçiler Nazım Hikmet ve Hasan Hüseyin’den şiirler okuyarak etkinliği renklendirdiler. Sanatçı Yusuf Çelik de ezgilerini seslendirirken kendisinin de Feniş işçilerinin evladı olduğunu ve işçiler kazanana dek sanatıyla onların yanında olacağını söyledi.

Yusuf Çelik’in ardından sözü alan Punto Deri işçileri adına söz alan direnişçi işçi fabrikalarının deri piyasasında önemli bir yeri olduğunu ifade ederek 140 gündür süren direnişleri süresince yaşadıklarını kısaca anlattı. Punto işçisi sahneden inerken salondan dayanışma sloganları yükseldi ancak yaptığı konuşmanın ‘doğru olmadığını düşünen’ CHP Gebze İlçe Teşkilatı Başkanı Sedat Tatar işçilere sözlü tacizlerde bulundu.

Etkinlik Grup Abdal, Pendik PSAKD Müzik Grubu, Kemal Yılmaz ve Fırat Güneş’in ezgileriyle, çekilen halaylarla devam etti. Feniş Direnişçiler Korosu ise kendi yazdıkları Feniş Marşı’nı söyleyerek sloganlarla etkinliği bitirdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu