Güncel

DBP: Devlet Dersim Katliamı ile yüzleşsin

Dersim Katliamı ile ilgili açıklama yayınlayan Demokratik Bölgeler Partisi, devletin katliam ile yüzleşmesi çağrısı yaptı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Dersim Katliamı’nın yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Dersim Katliamı’nın başlangıcı kabul edilen ve “Tunceli Tenkil Harekatı“ olarak bilinen 4 Mayıs 1937’deki Bakanlar Kurulu Kararı’nın üzerinden 84 yıl geçtiği hatırlatılan açıklamada, resmi verilere göre 13 bin 160 kişinin öldürüldüğü, 11 bin 818 kişinin sürgün edildiği Dersim Katliamının 1938’in sonuna kadar sürdüğü belirtildi.

Ulus devlet sistemine karşı oluşan tepkilerin katliamlarla bastırıldığı ifade edilen açıklamada,

“Alevi Kürtlerin yaşadığı topraklar olan Dersim’de de bu katliam politikalarını sürdürdü. 1937’de Bakanlar Kurulu Kararı ile başlattığı katliam girişimi 1938 yılında sonuçlandırırdı. Dersim ‘Tunceli’ yapılmak istendi.

Tüm bu katliamlara rağmen direnen Dersim halkına karşı bugün de asimilasyon politikalara uygulanmak istenmektedir. Dersim halkının direngenliği o günden bugüne devam etmektedir” denildi.

84 yıl önce başlatılan katliamda yaşamını yitirenlerin anıldığı açıklamada, “Dersim halkının istemleri olan 4 Mayıs’ın Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilsin, arşivler açılsın, devlet katliamla yüzleşsin, Dersim ismi iade edilsin, Dersim halkından özür dilensin, sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın, dil ve inancımıza özgürlük tanınsın, Munzur’daki Baraj projeleri iptal edilsin diyoruz” ifadelerine yer verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu