GüncelManşet

(Video) DDSB; Asgari ücret açlıktır!

İstanbul: İşçilerin ekonomik ve demokratik haklarının birer birer elinden alındığı bir dönemden geçiyoruz. İşçilerin maaşından yapılan kesintiler sermaye sahiplerine peşkeş çekilirken, işçilerin tek iş güvencesi olan “kıdem tazminatı” ellerinden alınarak güvencesizlik çalışma hayatının bir biçimi şeklinde yansıtılarak emek sömürüsü katmerlendiriliyor. Asgari ücret belirleme görüşmelerinin başladığı bu günlerde asgari ücretin işçiler için ne anlama geldiği ve güvenceli güvencesiz bütün işçileri kapsayan en büyük toplu sözleşme anlamına geldiğini vurgulamak gerekiyor.

 

Somut talepler doğrultusunda mücadeleyi büyütelim

Devrimci Demokrat Sendikal Birlik, asgari ücret görüşmelerinden çıkacak olan sonucun işçi sınıfının ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda hazırlanmadığı ve işçi sınıfını temsil eden nüvelerin o anlaşmanın tarafları arasında olmadığı için kabul edilir bir yanının olmadığını belirtmek ve protesto etmek için Kadıköy İskelesi’nde basın açıklaması yaptı.

DDSB adına yapılan basın açıklamasında; “İşçi sınıfı için en önemli süreçlerden biri asgari ücretin belirlenmesidir. Çünkü asgari ücret, sadece asgari ücretle çalışacakları ilgilendirmiyor kayıt dışı çalışanları, asgari ücretin durumuna göre ücretleri belirlenen tüm işçileri doğrudan etkiliyor. bu geniş etkisi nedeniyle asgari ücret, işçi sınıfının egemenlere karşı en büyük toplu sözleşmesi anlamına gelmektedir “ ifadelerine yer verildi.

Asgari ücrette önemli bir sorunu da sosyal sigorta içi pirimi, gelir vergisi, işsizlik sigortası gibi asgari ücretten yapılan kesintilerin olduğu söylendi somut talepler yer aldı. Açıklamada; asgari ücretin kaldırılması, bölgesel asgari ücret planlarının geri çekilmesi, sosyal güvenlik için kesilen primlerde, işçinin payı azaltılarak devlerin katkısının sağlanması, asgari ücretin en az bir ailenin geçinebileceği seviyeye çıkarılması talepleri bunların bazılarıdır.

“Susma haykır, asgari ücret açlıktır”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Asgari yaşamak istemiyoruz”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Açlığa mahkum olmayacağız” sloganları sık sık atıldı.

Kıdem tazminatına ve asgari ücrete yönelik saldırılara karşı mücadeleyi büyüteceklerini ve “Asgari kölelik ücretine hayır, insanca yaşam, yaşanabilir ücret” kampanyasına kurulacak stantlarda bildiri dağıtımı yaparak devam edeceklerini bilginin verilmesinin ve ardından açıklama sonlandırıldı.

 

[widgetkit id=421]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=jIFhqs_0gr4&feature=youtu.be{/youtube}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu