GüncelManşet

DDSB: “Greif İşçilerinin Haklı Mücadelesini Destekliyoruz!”

 

H.Merkezi: Devrimci Demokratik Sendikal Birlik; yaptığı yazılı bir açıklamayla Greif işçilerinin direnişini selamladı. Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalamak için süren ve fabrikanın işçilerce işgal edildiği Greif İşçileri ile ilgili olarak DDSB’nın yaptığı açıklama şöyle:

 

Greif İşçilerinin Haklı Mücadelesini Destekliyoruz!

3 gündür çalıştıkları fabrikada toplu iş sözleşmesinin imzalanması için greif işçilerin başlattıkları mücadele önemli bir yerde durmaktadır.

Siyasi gündem her gün değişiyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesi gündem yeniden değişmeye hazırlanıyor. 17 aralık yolsuzluğun üstü kapatılıyor.tamda böyle bir dönemde greif işçileri sınıfın hak ve özgürlüklerin gündem dişi tutulduğu günde gündeme kendi haklarını öne çıkararak yaptıkları eylem anlamlıdır. Greif işçilerin bu mücadelesinin kazanımla bitmesi desteklenmelidir. Bu kazanım bu süreçte moral taşıyacağı gibi yeni alanlara da kıvılcım çakacaktır.
Her şeyden önce greif işçilerin toplu iş sözleşme içinde istedikleri her hakkın önemli haklar olduğu eğer işçilerin ortak iradesi ise ki böyledir bu taleplerin desteklenmesi gerekiyor. Bu taleplerin masada yürüten işyeri komitesinin olması işçilerin mücadelesini daha da güçlendiren bir yerde durmaktadır. Ancak işçilerin bu mücadelede sendikayla birlikte yürütülmesi daha da önemlidir. Belki de sendikal harekatın en önemli sorunlarından bir tanesi toplu iş sözleşmelerin işçiler dışında görüşülmesidir. İşçilerin toplu iş sözleşme süreçlerine katmamaktan geçmektedir.
Böylece işçilerin talepleri masaya istenilen düzeyde gelmez. Aynı zamanda sendika işçi arasındaki güven oluşmaz. Bu durumlar genel olarak sınıfın sendikaların içinde i örgütsüz olmalarından dolayıdır.
Ancak greifte bu anlamda da bir sorun görülmüyor. İşçiler sendikalarla birlikte masaya oturuyor. Sonuçlarda birlikte tartışılıyor. Bu bakımdan da işçiler önemli bir sorunu çözmüş bulunmaktalar.
Buna rağmen greifte yapılan eylemde sendika ilk günlerde haberim yok diyerek kendisini işçilerin yürüttüğü mücadelenin dışında tutmuştur. Burası işin sıkıntılı yanını oluşturmaktadır. Bunun nedenleri elbette tarafımızca bilinmektedir. Bizler esas olarak sınıfın en temel çıkarlarının bulunduğu yerde dururuz. Bu nedenle greif işçilerin bu mücadelesini destekliyoruz. Yanında olacağımızı belirtiyoruz.
Sendikanın bu süreçte işçilerin yürüttüğü mücadelede varsa eksiklikleri bunu üyeleri ile konuşan tartışan çözümleri kendi içlerinde yürütmesinin daha doğru olacağını düşünmekteyiz.işçilerin kendi sorunlarının kamuoyu önünde tartışmaları kendi örgütsel durumlarını da zayıflatan sonuçlar yaratacaktır. Unutmayalım sendikalar sınıfa ait kurumlardır. Her ne kadar buğun sınıfın temsilcileri tarafından yönetilmiyor olsa da kaldı ki bütün çabamız bu kurumlarında sınıfa ait olmasını sağlam üzerine çalışma yürütmeliyiz. Çünkü sendikalar Sendikacıların değildir. buralardan uzak durmamalıyız. Aksine eksikleri yanlışlıklarına karşı mücadele etmeyi daha fazla ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle sizler yürüttüğünüz bu mücadelede örgütlü olmanız kazanımızın en büyüğü olacaktır. Sizin bu anlamdaki talepleriniz önemlidir. Tüm devrimci duygularımızla direnişinizi selamlıyoruz.

DEVRİMCİ DEMOKRATİK SENDİKAL BİRLİK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu