Emek

DEDAŞ işçilerinin onurlu direnişinin 5. gününde!

Amed: DEDAŞ işçileri, onurlu direnişinin 5. gününde eyleme başladığı kararlılıkla direnişe devam ediyor. Direnişin 5. Gününde gerçekleşen eyleme Eğitim-Sen, Mahalle Muhtarları, Partizan, ve Urfa DEDAŞ’dan direnişe destek vermek için eyleme katıldılar.  

Bu günkü eylemde basın açıklaması başlamadan önce sendikalar adına bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada , sayaç okuma işlerinin yasaya göre taşerona verilemeyeceği belirtilerek; taşeron sisteminin insani olmadığının altı çizildi.

DİSK Enerji-Sen adına basın açıklaması okuyan direnişçi Adem Demiralp; “Yıllardır DEDAŞ, Diyarbakır’ın kendi asıl işi olan arıza onarım bakım işi hukuksuz bir şekilde taşeronlar üzerinden yürütülmekte. Bizler taşeron firmalarda çalışmaktayız. Taşeron sistemi enerji gibi çok tehlikeli bir iş kolundan bizlere güvencesizliği yoksulluğu dayatmaktadır.

1-2 yılda bir tekrarlanan ihlaller sonucunda her defasında işten çıkarılmakla tehdit ediliyoruz. Her defasında hukuksuz sözleşmelere imza attırılıyor. Her defasında senetler ve ibranameler imzalattırılıyor. Canımız pahasında ve 3 kuruşa çalıştığımız işimizi taleplerimiz kabul edilene kadar durduruyoruz sesimizi yükseltiyor ve taleplerimizi yineliyoruz dedi.

Özgür Gelecek okuruna sözlü sataşma

Sloganlardan sonra işçilerin yanına gelen polis “Elektrikleri kesmişsiniz hasta olanlar var elektrikleri açın dedi bunun üzerine işçiler de bura sizin muhatabınız değil bir sorununuz varsa yöneticilere söyleyin” demesi üzerine yaşanan tartışmada, Özgür Gelecek okuru bir kişi polis tarafından “Sen benimle muhatap olma” denilerek sözlü saldırıya uğradı. Direniş onurlu mücadeleyle ve halaylarla devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu