Emek

DEDAŞ’ta direniş

Amed: Uzun zamandır ekonomik ve sosyal hak gasplarıyla karşı karşıya olan DEDAŞ işçileri direnişe geçti.

4 Nisan (dün) günü öğle saatlerinde başlayan direniş, akşam işçiler arasından temsilcilerin yönetimle görüşmesi ile devam etti. Bekleyiş sırasında destek için DEDAŞ önüne gelen grup, ÖGB tarafından içeri alınmadı. Sonrasında ise polis ekipleri çağırılarak gelenler kapıdan dışarı çıkarılmaya çalışıldı.

İşçiler ve polis arasındaki tartışmanın ardından bekleyiş devam etti.

 

“İş aktimiz feshedildi”

Yönetimle görüşen temsilciler, yönetimin taleplerinin görüşülmesi için zaman istediğini bunun için de mayıs ayını işaret ettiğini belirtti. İşçilerin kendi aralarında yaptıkları görüşmenin sonrasında, eylemliliğe devam etme kararı alındı.

Gece 12’de DEDAŞ Arıza Onarım Bakım Personelleri adına yapılan basın açıklamasında, bulundukları alanın çok ağır iş koşullarına sahip olmasına karşın, taşeronlaşmanın giderek yaygınlaştığına değinildi. İş koşullarının iyileştirilmesi talebinde bulunan işçilerin işten çıkarılmakla tehdit edildiğini bazılarının ise iş akitlerinin feshedildiği belirtildi.

Halkın mağdur olmaması için çaba sarf ettiklerini vurgulayan işçiler, acil durumlar dışında arızaların giderilmeyeceğini dayanışma çağrısıyla eylemlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu