Güncel

Demokrasi İçin Çağrı Grubu: Birlikte umudu yerellerden kuralım!

Demokrasi İçin Çağrı Grubu, Yerel Demokrasi Buluşmaları’nın  ilkini Taksim Hill’de gerçekleştirdi. Toplantıya birçok parti, kurum, demokratik kitle örgütü temsilcisi katılarak yerelde yapılacak çalışmalara dair fikir alışverişi yürütüldü.

İstanbul: Yerel seçimlere ve birlikte yerelde örgütlenmelere dair yapılan buluşmayı Gencay Gürsoy ve Çiğdem Kılıçgün Uçar sundu. Gencay Gürsoy açılış konuşmasında “Şuana kadar 20 ilde çalışmalar başladı. Amaç yerelde de demokrasiyi tartışmak. Öyle bir demokrasi ortamında yaşıyoruz ki yarın bu toplantıları yapamayabiliriz. Halk inisiyatiflerini harekete geçirmek zorundayız. Genç hekim arkadaşlardan yüzlercesinin güvenlik soruşturmasından dolayı meslekleri yapmaktan men edildiğini biliyorsunuz. Millletvekili arkadaşlarımız bunun mücadelesini mecliste verdiler. Bu sefer ki uygulama geçmişe oranla o kadar beter ki sadece kamu kesimi değil Sosyal güvenlik kurumuyla iş birliği  yapmış olan hastanelerde çalışmaları da yasak. Vahşi uygulama hekimi açlığa mahkum eden ve de özel hastanelerinin önüne esir olarak atmış oluyor” dedi. KHK zulmüne de değinen Gürsoy “Yüzbinleri aşan kamu görevlisi işinden atıldı. Üniversite öğretim üyelerinin büyük bir bölümü görevlerinden uzaklaştırıldı binin üzerinde öğretim üyesi adliyelerin önünde gelip gidiyor böyle bir ortamda biz mücadeleyi yürütmek zorundayız” diyerek konuşmasını sonlandırdı. Grup adına basın açıklamasını Çiğdem Kılıçgün okudu. Kılıçgün “Şu ana kadar 24 ilde demokrasiye çağrı grubunu oluşturduk. İstanbul ve İzmir’de demokRasiye çağrı grupları oluşturuldu. Kocaeli Bursa Tekirdağ’da da girişimlerimiz var. Hedeflenen çok sayıda il var. Bütün toplumsal kesimlerin aklının içinde olduğu bir kent sözleşmesi ortaya çıkarmak istiyoruz. Diyarbakır Van ve Mardin’de de yerel demokrasi buluşması yapılmak da hedeflerinin arasında” diyerek yerel seçimlere de güçlü bir hedefle girileceğini belirtti.

15 Aralık tarihine kadar yerelde demokrasi çağrılarına devam edileceğini belirten belirten Kılıçgün bu platformun aday belirlemeden öte muhalefetin çizgini belirlemek olduğunun altını çizdi. Süreçte herkesin katkı sağlaması gerektiğini söyleyen Kılıçgün “Bu coğrafyada yaşayan vicdan sahibi insanları, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını duyarlı ve katılımcı olmaya, etiyle kemiğiyle, aklıyla, yüreğiyle süreçte var olmaya çağırıyoruz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Basın metninin okunmasından sonra gazeteci Erdoğan Aydın, HDP milletvekili Saruhan Oluç ile Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Federasyonu ve Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu temsilcileri konuşmalar yaparak sürece katkı sunacaklarını dile getirdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu