GüncelManşet

Demokratik, halkçı ve şeffaf yerel yönetim için…

Yerel seçimleri ve Nazimiye ilçesini bize anlatması için Bağımsız Nazimiye Belediye Başkan adayı Özkan Arslan’la söyleşi gerçekleştirdik. Özkan Özslan Dersim Nazimiye doğumlu ve 90’larda bütün Dersimliler gibi köyünün yakılması sebebiyle göç etmişler. Yeniden köyüne geldiğinde karşılaştıklarını ve şimdiye kadarki süreci kendisinden dinleyelim.

Köylerimize geri döndüğümüzde bu defada HES’ler, siyanürlü altınlar, kalekollar ve devletin sistematik baskılarla yine karşı karşıya geldik. Daha önce sürgün edildiğimiz bu defa tamamen yok ediyorlardı. Özellikle bunlara karşı önce Munzur’da sonra Peri Vadisi’nde verdiğimiz mücadele sonucu tüm mücadelelerde bir şeyin eksik olduğunu gördük bu da yerel yönetimlerdi. Çünkü var olan süreçte yerel yöneticiler toprağını savunan yaşam alanlarını savunan inanç merkezleri savunan geleceğini savunan köylülerin halkın yanında yer almayıp olan sermaye ağalarının ve devletin ve diğer güçlülerin yanında yer almayı seçtiler. Ki Peri Vadisi de bunun en büyük örneğidir.

Peri’de belediye başkanlarından tutunda muhtarları, encümenlerine kadar birçok kesim mücadelenin yenilmesinde katkı sunmuştur. Bizler bu mücadeleleri kazanamıyorsak başarılı olamıyorsak bu sefer farklı bir yol denemenin ve mevcut yerel yönetimlere girmeyi, buraların haklın yönetmesi gerektiğine inandık. Muhtarlıklardan encümenliğe, belediye meclis üyeliğinden belediye başkanlığına kadar Nazimiye’de adaylığımızı koyduk.

Nazimiye geçmişi itibariyle yıllardır hem büyük emekler ortaya koymuş, mücadelede halkının büyük bir kesimi yer almış, yaralar görmüş bir yer olmasına rağmen bir diğer taraftan mevcut düzen partilerine de sürekli siyasetçi yetiştiren bir yer. Kamer Gençler Kılıçdaroğlu’yla süren Kemalizm kendi halkımızı kendi insanlarımızı Kemalist çatı altında birleştirmek için çıkarları doğrultusunda aşiretlere bölüp, parçalayarak aşiretçiliği beslemişlerdir. 1017562 629420660428903 941612780 nHalkımızı kendi cellâdına oy vermek zorunda bırakmışlardır. 38’den bu yana bir dizi katliamlara imza atmış bir partinin, ataları bunlar tarafından öldürülen halkımız o partide yer almak durumunda kalmıştır.


Bizde bunu değiştirmek istedik ve Nazimiye’den bağımsız adaylığımızı koyduk. Belediye meclis üyeliği, encümenlik ve muhtar adaylıklarımız da var. Bizler burada demokratik, halkçı, şeffaf alternatif yerel yönetimler oluşturmak için Terzi Fikretlerin günümüze bıraktığı miras ve 42 yıldır bu topraklarda verdiğimiz mücadelenin küçük bir yapı taşı olarak ele alıyoruz.

Köylüler olarak bizlerinde söz sahibi olması gerektiğine inanıyoruz. Başlattığımız mücadeleyi yerel yönetimlere taşıdık ve burada da büyük bir ivme kazanacağımızı düşünüyoruz. Nazimiye aleviler için kutsal Düzgün Baba ve devrimciler için İbrahim Kaypakkaya’nın ilk adım attığı yer olduğundan bizler için değerli ve önemlidir. Burayı düzen partilerin eline bırakmayacağız, yoğun bir çalışma ortaya koyacağız.”

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu