Güncel

Demokratik İslam Kongresi başladı

Amed: PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın önerisiyle gerçekleştirilen ve tarihi bir önemi olduğu düşünülen Demokratik İslam Kongresi 349 delegenin katılımıyla bu sabah (10.05.2014) saat 09.00’da Kuran okunmasıyla başlandı.

Yaklaşık 6 aydır hazırlık çalışmaları devam eden kongreye için yurt içi ve yurtdışından 340 aşkın delege katıldı. Kongreye DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı, Sur eski Belediye Başkanı ve Kırklar Meclisi Kurucusu Abdullah Demirbaş, Yazar Ayetullah Kanhan, Ayhan Bilgen, Akademisyen Prof. Dr. Bilal Sanbur, İlahiyatçı Fadıl Berdirhaoğlu, Yazar İhsan Eliaçık, Hüda Kaya, Doç. Dr. İbrahim Bor, Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Şeyh Said’in torunu Kasım Fırat, Prof. Dr. Nurettin Turgay, Rojava’dan aralarında Cîzirê Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi Din İşleri Bakanı Şêx Mihemed El-Qadirî’nin de bulunduğu 14 kişilik bir delegasyon, HDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Güney Kürdistan Federal Kürdistan bölgesinden 171 kişilik din alimlerinden oluşan bir delegasyon, Avrupa’dan Kürdistan İslam Toplumu üyesi Eşref Budancamak, Kürdistan İslam Partisi Genel Başkanı Hikmet Serbilind gibi isimlerin yanı sıra 20 kişilik bir aralarında farklı inanç grubu temsilcilerinin de bulunduğu gözlemci katıldı.

 

“Anlı: “Dinler, kriz anında toplumu düzenlemek için ortaya çıkar”

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı kısa bir açıklama gerçekleştirdi.  Açıklamada: “Dinler toplumların kriz anlarında, toplumları düzenlemek için ortaya çıkarlar. Ve her bir din, sosyal, siyasal ve toplumsal hayatı düzenler. Belki de dinler içinde hayatın her alanına ilişkin en fazla öneri ve düzenleme getiren din, İslam dinidir. Bu bağlamda Semavi dinler içinde son derece avantajlı bir durumdadır. Bu Kongreye duyulan ihtiyaç ve bu ihtiyaca verilecek olan cevap; hem hazırlık toplantılarında, hem de iki gün burada yoğunca tartışılacak ve bir neticeye varılacaktır” denildi.

 

“Tek devlet, tek millet, tek bayrak zırvası…”

Daha sonra PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Demokratik İslam Kongresi’ne yönelik mesajı okundu. Mesajda “eşit ve özgür bir İslam’dan” bahsederken Kürdistan’da “İslami kurumsallaşmaya ihtiyaç var” vurgusu da dikkat çekiciydi.

Devam eden açıklamada “Kürdistan’daki özgürlük hareketi asla ne bu otoriter laikçi milliyetçi ne de radikal dinci geçinen iki ana merkezli sapkınlığa düşmeyecek ve fırsat tanımayacaktır. İnanıyorum ki temsil ettiğiniz özgürlük hareketi her türlü milliyetçi dinci cinsiyetçi bilimci geçinen kapitalist ataerkil iktidarcı anlayış ve uygulamalara karşı radikal demokrasinin ve özgür mekanı kendisi olacaktır. Çağdaş İslami ümmetin ‘millet birliğini’ anlamlı buluyorum. Ama bu asla ‘tek devlet, tek millet, tek bayrak’ zırvalamaları anlamına gelmemektedir. Tersine ilgili ayetteki ‘Birbirinizi tanıyasınız diye sizi farklı kavimler halinde yarattık’ hükmü gereğince çoğulcu, demokratik, eşit ve özgür bir İslami ve birliğinde olan diğer kavimlerin ‘milletler birliğini’ ifade etmektedir” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu