Güncel

Deniz Fırat ölümsüzlüğe uğurlandı

Amed: 8 Ağustos’ta IŞİD saldırıları sonucu hayatını kaybeden özgür basın emekçisi Deniz Fırat dün (11.08.2014) Wan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi morgundan alınarak yüzlerce araçlık konvoyla Çaldıran ilçesine götürüldü. Muradiye ve Çaldıran ilçelerinde yollarda bekleyen yüzlerce kişi Deniz’in cenazesini Çaldıran girişinde ambulanstan indirilerek, kadın yoldaşlarının omuzlarında ilçe çıkışına kadar taşındı.

Deniz Fırat’ın cenazesine, ailesi ve meslektaşları yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekilleri Özdal Üçer ve Nazmi Gür, Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, ilçe belediye eş başkanları, demokratik kitle örgütleri temsilcileri, Barış Anneleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP yöneticileri de yer aldı.

Deniz’in Kalemi Daha Güçlü Yazacak!

Hangedik Köyü’nde yapılan törende konuşan Özgür Gündem Gazetesi editörlerinden Günay Aksu, “O bize savaşı anı anına aktardı. Çetelere karşı kamerasıyla savaştı. Deniz, Musa Anter’in özgür basını, Gurbetelli’nin kalemi, Halil Uysal’ın kamerası oldu. Özgür basın geleneğini yürüten arkadaşlarım adına diyorum ki, Deniz’in kalemi daha güçlü yazacak. Biz onun savaşını zaferle taçlandıracağız.” diye konuştu.

Deniz Fırat’ın yeğeni Arzu Yıldızhan ise, “IŞİD’e karşı savaşan Deniz’le aynı kanı taşıdığım için onur duyuyorum” dedi. PKK’nin verdiği mücadele sayesinde özgür olduklarını kaydeden Arzu, “Bütün ailelere sesleniyorum: Herkesin yeni Deniz Fıratlar yetiştirmesini diliyoruz” dedi.

Deniz Kamerasıyla, Direnişiyle Büyük Onur Oldu !

Konuşmalardan sonra söz alan Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş ise, Deniz’in yaşamı, direnişi ve mücadelesiyle örnek olduğunu vurguladı. Deniz’in yolunda gideceklerini ve onu takip edeceklerini ifade eden Aktaş, “Tarih, dünya, Kürdistan toprakları bir kez daha şahit oldu. Bu mücadele tarihi yeniden yazıyor, yeniden yeşertiyor. Yıl 2014 ve Kürdistan dağlarında büyük bir direniş gerçekleştiriliyor. Deniz kamerasıyla, yaşamıyla, direnişiyle büyük bir onur oldu” dedi. Konuşmasında Deniz’e seslenen Aktaş, “Deniz heval, sen rahat uyu. Maxmur ve Şengal seninle özgürleşti. Bizler senin kameranın ve kaleminin takipçisi olacağız. Sen Kürdistan halkının kalbindesin, ölümsüzsün” dedi.

Daha sonra Şehid Namırın sloganlarıyla Fırat, Deniz olup özgür geleceğe doğru elinden hiç düşürmediği kamerasıyla akıp gitti! 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu