Güncel

Deniz, Yusuf, Hüseyin Unutulmadı!

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 46. yılında anılıyor.

H. Merkezi:  6 Mayıs 1972’de idam edilen THKO ve 1968 devrimci gençlik önderleri için bugün pek çok şehirde anma düzenleniyor. İlk anma töreni dün (5 Mayıs) Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idam edildiği Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi önünde yapıldı. Bursa’da, Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68’liler Vakfı işbirliğiyle düzenlenen “3 Fidan Anma Etkinliği”nde Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam edildiği saat 05.30’da ise şafak nöbeti tutuldu. İzmir’in Gaziemir ilçesinde bugün heykeltıraş Tonguç Sercan’ın yaptığı Üç Fidan Parkı ve Anıtı açıldı.

Ankara’da mezar başında anma

Saat 13.30’da Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu kapıda buluşularak kortejler halinde Gezmiş, Aslan ve İnan’ın mezarlıklarına yürünecek.

İstanbul’da eylem ve etkinlikler

İstanbul’da saat 16.00’da Dolmabahçe’de buluşulacak. Öte yandan gençliğin saat 17.15’te Taksim Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önüne anma çağrısı var. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde 20.45’de yapılacak törenle anma gerçekleştirecek. Tören tiyatro ve sinema oyuncusu Rutkay Aziz’in şiir dinletisiyle başlayacak. Sunuculuğunu Levent Üzümcü’nün yapacağı gecede Nebil Özgentürk’ün hazırladığı “Denizlere Ağıt, Babalar ve Oğullar” adlı belgesel gösterilecek.

Gösterimin ardından Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan başta olmak üzere döneme damgasını vuran 68 kuşağının anlatılacağı bir söyleşi gerçekleşecek. Söyleşiye; Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş, kardeşi Hamdi Gezmiş, yoldaşı Hacı Tonak, Ressam Bedri Baykam ve 68’liler Birliği Vakfı Eski Dönem Yöneticisi Ali Işık konuşmacı olarak katılacak.

İzmir’de yürüyüş ve konser

Saat 17.00’de Sevinç Pastanesi önünde buluşularak yürüyüşe başlanacak.

Saat 19.00’da İnciraltı Açık Hava Tiyatrosunda Haluk Tolga İlhan ve Grup Yel Değirmeni konseri gerçekleştirilecek. Gaziemir Belediyesi, 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Sahnesi’nde sanatçı Musa Koçer’in vereceği “Deniz Gibidir Gökyüzü” konser etkinliğiyle “3 Fidan Anma Etkinliği” yapacak.

Bursa’daki anmanın ikinci günü

68’liler Birliği Vakfı Bursa Platformu, Nilüfer Kent Konseyi ve Nilüfer Belediyesi dün (5 Mayıs) 3 Fidan Parkı’nda başladığı “68’in 50. yılında 3 fidan” adlı anma programına bugün de devam edecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu