GüncelManşet

Deniz’ler mezarı başında anıldı

Ankara: 68 devrimci kuşağının önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın katledilişlerinin yıldönümünde Karşıyaka mezarlığına binlerce kişinin katılımıyla bir anma gerçekleştirildi. Sabah erken saatlerden itibaren çeşitli devrimci demokrat ilerici kurumun sendikaların, partilerin katılımıyla yapılan anmada kurumlar tek tek Deniz’lerin mezarı başında kendi anma programlarını gerçekleştirdi.

Öğlen saatlerinde DİSK, KESK, TMMOB, Ankara Tabip Odası, EMEP, HDP, BDP, ESP, ÖDP, TKP, SDP, SYKP, Halkevleri, İHD, PSKAD, ÇGD, Ankara 78’liler Birlik ve Dayanışma Derneği ile Devrimci 78’liler Federasyonu’nun yaptığı ortak anmada bir kürsü kurularak ortak bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü İsmet Meydan, 68 gençliğinin emperyalist savaşlara karşı verdiği mücadeleyi hatırlatırken, “Deniz Gezmiş, yaşasın Türk ve Kürt halkalarının kardeşliği derken bugünü görür gibidir.” şeklinde açıklama yaptı. “Rojava’da Kürt halkının kazandığı satatüyü selamlıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Meydan, “Bugünün gençliği Deniz’lerden aldığı mirası devrim ve sosyalizm mücadelesine harcayacaktır” dedi.

“Deniz’lerden Gezi’ye direniş her yerde”

Anmaya Yeni Demokrat Gençlik ve Partizan da “Denizlerden Gezi’ye direniş her yerde” pankartıyla yerini aldı. “Mahir, İbo, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla yürüyen YDG ve Partizan Deniz Gezmiş’in mezarı başına gelerek bir anma gerçekleştirdi. Saygı duruşuyla başlayan anma okunan şiirden atılan sloganlardan sonra Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Mahir Çayan’ın mezarları ziyaret edilerek devam etti.

Ardından 97 yılında Amasya kırsalında şehit düşen yiğit Partizan Özgür Kemal Karabulut’un mezarı ziyaret edildi. Saygı duruşuyla başlayan anmada “Partizan andı” okunarak marşlar söylendi. “Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı” sloganları atan kitle Özgür Kemal’in mezarına karanfiller bırakarak anmayı sonlandırdı.

[widgetkit id=638]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu