Güncel

(Foto) Denizler İzmir’de anıldı

 

İzmir: 6 Mayıs 1972’de idam edilerek katledilen THKO’nun kurucu önderleri ve 68 gençlik hareketinin öncülerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan İzmir’de de unutulmadı.

KESK, DİSK, TMMOB’un çağrı yaptığı ve pek çok devrimci demokrat kurumunun katıldığı eylemde Sevinç pastanesi’nde yüzlerce kişi bir araya geldi.

KESK, DİSK, TMMOB imzalı pankartta Denizlerin resimleri ve “Denizler çıkar sokağa” yazılı iken

HDK ve HDP bileşenleri ise “Yaşasın Kürt ve Türk halklarının bağımsız mücadelesi. Kahrolsun emperyalizm yaşasın işçiler, köylüler” pankartını taşırdı. HDK/HDP bileşenleri HDP İl binası önünde bir araya gelerek eylem noktasına “Biji berxedana gelan”, “Şehid namirin” “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb sloganları eşliğinde yürüdü. Eyleme Partizan ve YDG ise flamalarıyla HDK bileşenleriyle katıldı.

Sevinç pastanesinde yapılan basın açıklamasından sonra ise Deniz’e karanfil bırakılarak eylem sonlandırıldı.

Ege’de Denizler anması

Ege Üniversitesi (EÜ) yurtsever ve sosyalist öğrenciler Edebiyat Fakültesi’nden 1 Nolu Yemekhaneye kadar yürüyüş düzenledi. Çok sayıda öğrencinin katıldığı yürüyüşte “Emperyalist savaşa karşı 68’den bu yana biz hep ‘Deniz’ olduk” pankartı ve “Mayıs ayı şehitleri ölümsüzdür” ve “Şehit namirin devrim şehitleri ölümsüzdür” dövizleri taşındı.

Öğrenciler, slogan atarak Edebiyat Fakültesine kadar yürüdü.

İzmir Mücadele Birliği Platformu üyeleri ise, Konak YKM önünde Eski Sümerbank önüne yürüyüş düzenledi.

Çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüşte “Yaşasın Türk ve Kürt haklarının mücadele birliği”, “Taksim kızıldır kızıl kalacak” sloganları atıldı.

 

 

[widgetkit id=637]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu