Gençlik

Deniz’lerin yolunda, gençlik 6 Mayıs’ta alanda!

 

 6 Mayıs 1972’de emperyalistler ve kuyrukçuları kana susamış yüzlerini bir kez daha gösterdi. Devletin faşist politikasının, ipe götürdüğü öğrenci hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının 42. yıl dönümünde gençlik sokaklara döküldü.6 Mayıs salı günü saat 18:00 ‘da AKM’den 6. Filo’nun denize döküldüğü Dolmabahçe’ye bir yürüyüş gerçekleştirildi.Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşe, polisin yoğun güven önlemleri alması damgasını vurdu.

Yeni Demokrat Gençlik, HDP, SDP, DİP, Emek Partisi, Halkevleri, DHF, ve diğer STK ve partilerinde katıldığı yürüyüşte “Katil devlet hesap verecek”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “İbo, Mahir, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz” sloganları atıldı. Coşkulu geçen yürüyüşte Yeni Demokrat Gençlik, kararlı bir tavır sergiledi. Yazılamaların da yapıldığı yürüyüşte sivil polisin görüntü alması üzerine ufak çaplı bir tartışma yaşandı.Polisin saldırgan tavırları ve yoğun güvenlik önlemleri alması dikkat çekerken, çürümüş patron-ağa sisteminin Gezi’den ve devrimcilerden ne denli çekindiği de bir kez daha gözler önün serildi.

Dolmabahçe’ye inildikten sonra bir süre bekleyiş sloganlar ve marşlar devam etti.Gergin bir atmosferin olduğu alanda, polisin hareketliliği gözden kaçmadı.Sloganların ardından ortak basın açıklaması okunularak eylem sonlandırıldı.

                                                                İstanbul Yeni Demokrat Gençlik

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu