Gençlik

Denizli Newroz’unda YDG’ye polis engeli

Denizli’ de 21 Mart günü Newroz kutlandı.

Esentepe Mahallesi’nde yapılan Newroz kutlamasında ilk göze çarpan bir yanda coşkunun, diğer yanda da baskının olmasıydı.

HDK Gençlik Meclisi’nde olmamız itibariyle YDG flamalarıyla katıldığımız Newroz’da bir çok sorun yaşadık. Flamalarla alana girmemiz bir saat kadar sürdü.

Alana girişte flamalarımızın polisler tarafından incelenmesi ve yasal olup olmadığı üzerine uzun bir tartışma yaşadık. Alana girdikten sonra ise her örgütün bayraklarını ve pankartlarını asmakta özgür olduğu spor binasına bizim de flamalarımızı asmak istememizle flamalarımıza el konuldu.

Gerekçe olarak da “HDK yönetiminin karakola ismimizi bildirmeyi unuttuğu” iddia edildi. Bunun üzerine HDK yönetimiyle birlikte tekrar gittiğimizde flamalarımızı zorlukla alabildik fakat yine de asmamıza engel olundu.

Kutlamalar devam ederken Newroz alanında polisin sözlü tacizleri devam etmiştir. “Biz seni almamış mıydık, sen burada ne yapıyorsun” ve “Siz ne kadar güçlüsünüz” gibi sözlü sataşmalarda bulunmuşlardır.

Geçen sene yaşanan tutuklamaların ve son 1 yılda egemenlerin yoğun baskısı Denizli’de Newroz kutlamasına olumsuz bir şekilde yansımış ve katılımın oldukça düştüğü görülmüştür.

BDP Mardin milletvekili Erol Dora’nın da katıldığı Newroz kutlaması, yakılan Newroz Ateşi ve çekilen halaylarla sona ermiştir.

Denizli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu