Güncel

“İdeolojik oda”ya yanıt: “Kentlerimizi, doğamızı ve tarihimizi savunmaya devam edeceğiz”

H. Merkezi: Erdoğan’ın, katıldığı Şehircilik Şurası’nda “ideolojik odalar” diye hedef gösterdiği TMMOB bir açıklama yayımlayarak “Tüm saldırı ve hedef göstermelere rağmen kamu ve toplum yararı için çabalamaya, ülkemize, halkımıza, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmaya, aklın ve bilimin ışığında gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan dün Ankara-Beştepe’de düzenlenen Şehircilik Şurası’nda yaptığı konuşmalarda şehirlerdeki rant ve kâra dayalı projelerden “yakındı”, şehirlerin hızla “betonlaştığından” dert yandı. Tam da yakındığı ve dert yandığı şehir sorunlarına karşı yıllardır mücadele veren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’a ise “ideolojik oda” diyerek yine “çevrecinin daniskası” olduğunu kanıtladı!

 

“TMMOB’ye yönelik tehditlerini şaşkınlıkla izledik, bu tutumu şiddetle kınıyoruz”

Erdoğan’ın ithamlarına karşı bugün bir açıklama yapan TMMOB “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün düzenlenen Şehircilik Şurası’nda TMMOB’ye yönelik itham ve tehditlerini şaşkınlıkla izledik, bu tutumu şiddetle kınıyoruz” dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla yayımlanan açıklamada AKM projesine dönük eleştirileri nedeniyle Erdoğan tarafından hedef alındıklarını söyleyen TMMOB Erdoğan’ın konuşmaları ile bundan sonra yargı kararlarını da tanımayacağını açık biçimde ifade ettiğini belirtti. “Kanunlara ve mahkeme kararlarına rağmen, ülkede uygulanan OHAL’i fırsat bilerek böyle bir yıkıma girişmek, telafisi imkânsız sonuçlara yol açacaktır” dedi.

 

“Bu düşmanlık, takındığımız onurlu tavrımızdandır”

Kendisi uzun yıllardır belediye başkanlıkları ve son 16 yıl ise hükümet eliyle şehirleri ranta ve talana açan AKP’nin genel başkanlığı koltuğunda bulunan Erdoğan’ın konuşmalarına da tepki gösteren TMMOB, “Siyasi hayatlarının her dönemini kendi geçmişlerini inkar ederek, kendi yaptıklarını yalanlayarak, hatalarının sorumluluğunu reddederek geçirenler, son günlerde doğaya ve şehirlere karşı işledikleri suçları da başka kesimlere yıkmaya çalışıyor” dedi.

TMMOB’un, rant ve çıkar çevrelerinin şehirlere ve doğaya yönelik saldırılarına karşı yürütülen mücadelenin en ön saflarında yer aldığına dikkat çekilen açıklamada “Cumhurbaşkanının ve AKP’li Belediyelerinin Birliğimize olan kini ve düşmanlığı, bizlerin bilime, insana, ülke ve halk çıkarlarına düşman olan tüm girişimlere karşı takındığımız bu onurlu tavrımızdır” dedi.

 

“Aklın ve bilimin ışığında gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz”

 “Mücadelemizi sürdüreceğiz” mesajı veren TMMOB açıklamasını şöyle sonlandırdı:

Biz gücümüzü, almış olduğumuz eğitimden, yüreğimizdeki insan sevgisinden, mesleğimizin toplumcu özünden ve tüm saldırılara karşı bizlere sahip çıkan üyelerimizden ve halkımızdan alıyoruz. Bizler ne sırça köşklerde yaşıyoruz, ne rant çetelerine dayanıyoruz, ne de kamu kaynaklarından besleniyoruz.

Tüm saldırı ve hedef göstermelere rağmen dün olduğu gibi bugün de, kamu ve toplum yararı için çabalamaya, ülkemize, halkımıza, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmaya, aklın ve bilimin ışığında gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu