Güncel

Depremzedeler Ankara’ya Yürüyor

H.Merkezi: 2011 yılında Van Erciş merkezli gerçekleşen deprem sonrası konteyner kentte barınmaya başlayan Van’lı depremzedeler yaşadıkları sorunlara çözüm aramak için Ankara’ya yürüyecekler.

Anadolu Konteyner Kentte barınan depremzedeler sorunlarının giderilmediğini bildirirken, başlayan yürüme eylemi ise polis engeline takıldı. Edremit’e gelindiği sırada yürüyen depremzedeleri durduran polis, aralarından yaşlı, çocuk ve engellileri ayırarak grubun yürümesi engelledi.

Gruba destek olan kadınların da polis tarafından geri gönderilmesinin ardından her aileden 1’er kişi, “barınma hakkı” talebiyle seslerini duyurmak için Ankara’ya harekete geçti.

2011 yılından itibaren konteyner kentte kalan ve elektirik vb sıkıntılar yaşayan depremzedeler yaptıkları açıklamada, “Aramızda 3 yaşındaki çocuklar, 80 yaşındaki kadınlar ve engelliler vardı. Yaklaşık 8 kilometre yürüdükten sonra polis engeline takıldık. Polisler yürümemize izin vermedi. Çocuk, yaşlı ve engellileri gruptan ayırdılar ve biz yolumuza devam ettik. Aramızdan seçtiğimiz gönüllülerle Ankara’ya gideceğiz” dediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu