GüncelManşet

(foto) Dersim 38 Xo Vir ra Nékeme’

 

İstanbul: Binlerce insan, Dersim katliamının 77. yıldönümünde Taksim’de yaptığı eylemde Dersim 38’i lanetledi.

1937 yılında, Mecliste katliam emrinin bakanlar kurulunda verildiği gün olan 4 Mayıs’ta, sokağa çıkan Dersimliler Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF) tarafından yapılana çağrıyla bugün saat 14.00’de Galatsaray Lisesi önünde  bir araya gelen kitle, düzenlediği oturma eyleminden sonra lise önüne kadar yürüdü.

‘Dersim 38 soykırımdır. 38 xo vir ra nékeme’ yazılı Türkçe ve Zazaca pankart arkasında yürüyen kitle yürüyüş boyunca, ‘Dersim onurdur onuruna sahip çık’, ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Dersim’de baraj istemiyoruz’, ‘Berkin Elvan ölümsüzdür’ sloganlarını haykırdı. Oldukça kitlesel geçen eylemde, katledilenler anısına niyazların (gönül lokması) dağıtıldı ve çıralar yakıldı.

Lise önünde yapılan oturma eyleminde konuşan DEDEF üyesi Celal Turna, soykırımda yaşamını kaybedenlerin yerlerinin gösterilmesi ve soykırım anıtı yapılması taleplerinin kabul edilmesi için, imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Hedeflerinin 1 milyon imza olduğunu söyleyen Turna, DEDEF bürolarındaki imza defterlerine imza atmaya çağırdı. Turna, toplanacak imzaların TBMM’ye teslim edileceği söyledi.

Taksim’de Anma Yapmak Yasak

Yapılan basın açıklamasından sonra meydana doğru yürüyen kitlenin önü çevik kuvvet tarafından kesildi. Eylem komitesinin görüşmeleri sonucu Fransız Konsolosluğu önüne kadar izin verilen yürüyüşte, kitle sık sık ‘Katil devlet hesap verecek’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atılarak barikat protesto edildi.

Fransız Konsolosluğu önünde yapılan basın açıklamasında “ 4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Dersim’de Tedip ve Tenkil Harekatı adı altında travmatik etkileri günümüzde dahi sürmekte olan bir etnik temizleme uygulaması başlatılmıştır. Yaklaşık iki yıl süren askeri katliamlarda on binlerce Dersimli katledilmiş, çocuklar bilhassa kız çocukları başta olmak üzere subay ailelerine adeta bir ganimet olarak verilmiş, masrafsız olsun diye binlerce süngüleme yapılmıştır.” denildi.

Eylemde Tayyip Erdoğan’a da çağrıda bulunan DEDEF Başkanı Rıza Cangöz tüm söylemlerine kaşrın Erdoğan’ın ne özür dilediğini ne de somut bir adım attığını dahası 3. Köprüye Yavuz ismini vererek samimiyetini bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. CHP ve Kılıçdaroğlu’na da seslenen Cangöz, CHP’nin ırkçı, milliyetçi politikalarını ve katliamdaki rolünü hatırlatarak partisiyle açıkça yüzleşmesi gerektiğini ifade etti.

Cangöz konuşmasında DEDEF olarak, Dersim isminin geri verilmesi, evlatlık alınan çocukların isminin açıklanması, katliamın kabul edilerek devletin resmi özür dilemesi taleplerini dile getirdi.

Eylem sloganlar ve türküler eşliğinde sonlandırıldı.   

[widgetkit id=634]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu