Güncel

Dersim’de Gözaltılar Protesto edildi!

Dersim: Dersim’de gazetemiz Özgür Gelecek okurlarının gözaltına alınması ve Umut Yayımcılık İrtibat Bürosunun basılması gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi..

5 Haziran günü Özel Harekat Polisleri, Dersim Merkez’de ve Tunceli Üniversitesi Yurdunda kapıları kırarak, Tunceli Üniversitesi öğrencileri ve bir dershane öğrencisi gazetemiz okurları; Cemal Toydemir, Mert Yazar, Eray Özdemir, Kader Fındık, Candar Şafak Dönmez, Yılmaz Karaaslan ve Serda Göçer’i gözaltına aldı. Operasyon sırasında Dersim Merkezde bulunan Umut Yayımcılık irtibat bürosu da Özel Harekât Polisleri tarafından basılarak çeşitli kitap, dergi ve posterlere el konuldu. Ayrıca Pertek ilçesinde Kader Fındık’ın ablasına ait olan bir eve de baskın düzenlendi.

Özgür Gelecek tarafından yapılan çağrıyla 5 Haziran günü saat:17.30’da Sanat Sokağında bir araya gelen Özgür Gelecek okurları, dost devrimci, demokrat kurumlar buradan göz altıların tutulduğu emniyet müdürlülüğüne kadar sloganlarla yürüdü. “ Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açan kitle, ” Baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür Gelecek susmadı susmayacak”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını haykıran kitle göz altıların bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Tunceli emniyet Müdürlüğü önünde okunan açıklamada, “Türk hâkim sınıflarının yalanlarına, yarattığı bilgi kirliliğine ve aldatmacılarına karşılık; işçi ve emekçileri, Kürt halkını, ezilen inanç ve milliyetleri aydınlatan, onlara gerçekleri gösteren devrimci, sosyalist basın bu saldırı furyasının istisnasız hedefidir.” denildi. Basın açıklamasında Özgür Gelecek’in sesini kısmak, susturmak, yığınlara ulaşmasını engellemek adına bürolarımızın basıldığı, çalışanlarımızın gözaltına alındığı, tutuklandığı, yazı işleri müdürlerimize binlerce yıla varan cezalar verildiği, Kartal büro çalışanımız Suzan Zengin’in devletin bu politikası sonucu tedavi edilmeyerek ölüme terk edildiği hatırlatıldı. Açıklama,” özgür bir gelecek mücadelesinin, kavgasının yalnızca sesi, soluğu değil aynı zamanda öznesidir! Bu yüzden Özgür Gelecek’i susturamazsınız! Buna gücünüz yetmez!” sözleri ve sloganlarla sona erdi. Eyleme DHF, Eyleme BDP, DHF, DÖDER, ESP, EMEP, Emek ve Özgürlük Cephesi, HALK CEPHESİ, ÖDP KESK ve  Hozat, Ovacık, Pertek ilçe belediye başkanları da destek verdi.

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu