Güncel

Dersim halkı: “Halkın Belleği ‘Zaman Aşımına’ Uğramayacak!”

Dersim: 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Pir Sultan Abdal şenlikleri sırasında, sanatçıların konakladığı Madımak Oteli’ne faşist güruhlar tarafından saldırı düzenlenmiş; 35 aydın-sanatçı yanarak yaşamını yitirmişti.

19 yıldır devam eden davanın 13 Mart’ta görülen duruşmasında, dava dün Ankara Adliyesi’nde görülen duruşmayla zaman aşımına uğrayıp düştü.

13 Mart’ta görülen duruşmada binlerce kişinin katıldığı protesto eylemine de saldıran devlet bir kez daha faşist yüzünü göstermiştir.

Sivas davasının zamanaşımına uğramasını ve adliye önündeki saldırıyı protesto etmek için Dersim’de “Halkın Belleği ‘Zaman Aşımına’ Uğramayacak! Sivas’ın Hesabı Sorulacak!-Dersim Halkı” imzalı pankartın arkasında bir araya gelen kitle, Sanat Sokağı’ndan “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Sivas Şehitleri Ölümsüzdür”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Sivas’ı Unutma Unutturma” sloganları eşliğinde AKP İl Binası önüne yürüdü.

Burada kitle adına yapılan açıklamada “Geçmişten günümüze katliamcı geleneğini devam ettiren devlet faşist niteliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Dersim’de soykırımlarla insanları kırımdan geçiren, Maraş’ta Çorum’da, Ümraniye’de, Gazi’de, katliamlarına bir yenisini daha ekleyen, yakın zamanda Roboski’de 35 insanımızı “yanlış istihbarat sonucu bombaladık” deme aymazlığını gösteren, Hrant Dink’in ölümünde örgüt bulamadığını söyleyerek kendisini aklayan, Pozantı’lı ve Kürkçüler hapishanesinde çocuklarımıza tecavüz eden… Katliamların yapıldığı yerlerin sadece isimleri değişiyor, devlet katliamcı geleneğini sürdürmeye devam ediyor. İşte tüm bu yaşananlar tarihin hangi döneminde olursak olalım bir devlet politikası olarak ezilen halklarımıza uygulandı, uygulanmaya da devam ediyor” denildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu