Güncel

Dersim halkı “yasaklarınızı tanımıyoruz” dedi

Dersim: Özel güvenlik bölgelerinin kaldırılması için Dersim Halk Meclisi çağrısıyla Seyid Rıza Meydanı’nda toplanan kitle cemevine yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş esnasında “Silopi’de düşene dövüşene bin selam“, “Suruç şehitleri ölümsüzdür” gibi sloganlar atıldı.

Savaşı sürdürmek için MHP’yi de yedeğine alan AKP, bütün devlet kurumları ile birlikte katliamlarını gerçekleştirmeye yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Dersim Valiliği de Dersim’in büyük bir bölümünü “Özel Güvenlik Bölgeleri” ilan etti. Dersim coğrafyasının neredeyse yarısı yerleşime, tarıma ve insanlara kapatılarak yasaklı bölge ilan edildi.

Yasaklanan bu bölgelerde onlarca köy mevcut. Dersim Katliamı ve 90’lardaki köy boşaltmalar sonrasında bölgeden zorla göç ettirilen halk, geçtiğimiz yıllarda köylerine dönerken bölgede “Özel Güvenlik Bölgeleri” ile yeniden göçe zorlanıyor.

Dersim, 14 ayrı bölgede canlı varlıklara kapatılarak ve barajlarla, köy boşaltmalarıyla, ölümlerle, sürgünlerle,üretim alanlarının yok edilmesiyle,tehditlerle,orman yakmalarıyla yok edilmek isteniyor.

Dersim halkı gerçekleştirdiği eylem ile orman yangınlarının sonlandırılması, Dersim genelinde çoğu yerleşim sahası durumunda bulunan 14 ayrı bölgenin özel güvenlik bölgesi olarak ilan edilmesi kararının derhal geri alınması ve hukuksuz tutuklamalar,baskı ve sindirmelerin derhal son bulmasını talep etti.

Eylemde “Devlet ve yerel uygulayıcıları şunu bilmeliler ki, biz asla köylerimizi, yaylalarımızı boşaltmayacağız. Gerekirse, halk olarak bu yaylalarımızda ve bölgelerimizde kalacağız” denilirken HDP milletvekillerinin konuşmalarıyla yapılan yürüyüş son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu