GüncelKadın

Dersim Kadın Platformu’dan Gülistan Doku için çağrı

Dersim Kadın Platformu, 5 Ocak 2020'dan beri kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku'nun kayboluşunun birinci yılında kadınları Gülistan Doku'nun sesine ses katmaya çağırdı.

Dersim Kadın Platformu, 5 Ocak 2020’dan beri kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü öğrencisi Gülistan Doku için kayboluşunun birinci yılında Gülistan’a sahip çıkılması çağrısı yaptı.

Dersim Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Nurşat Yeşil, kadınlara yönelik artan şiddet, taciz, tecavüz ve katliam politikalarının sistematik biçimde sürdüğünü dile getirdi.

Yaşadıkları coğrafyada yürütülen savaş siyasetinin bugün kadınların ikincil konumunu derinleştirdiğini belirten Yeşil,

“Bu politikaların somutlaşmış hali Dersim’de yaklaşık 1 yıldır kayıp olan Gülistan Doku’dur. Kaybolduğu ilk günden beri Gülistan’ın intihar ettiği yönünde sürekli bir algı oluşturulmaya çalışılmış, somut delil varmış gibi uzun bir süre sadece suda aranmıştır. Biz Dersimli kadınlar kaybolduğu ilk günden beri soruşturmanın genişletilerek yürütülmesi gerektiğini ve şüpheli Zainal Abarakov un etkili bir şekilde soruşturulmasını talep ettik. Ama maalesef her olayda olduğu gibi burada da kendi bildiklerini yapmaya devam ettiler” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu