Güncel

Dersim katliamı unutulmadı

Mersin: Dersimli Gençler İnisiyatifi tarafından, 4 Mayıs 1938 tarihinde yaşanan Dersim katliamının yıldönümünde bir eylem yapıldı.

Dersimli Gençler İnisiyatifi, katliamı Özgür Çocuk Parkı’ndan Taş Bina önüne yürüyerek protesto etti. Onlarca kişinin katıldığı yürüyüşe, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, BDP ve HDK’nin yanı sıra Demokratik Özgür Alevi Derneği, Eğitim Sen Mersin Şubesi, DÖKH ve TUHAD-FED üyeleri de destek verdi. Dersim isyanının öncüsü olan Seyit Rıza’nın sözü olan “Ayıptır, zülümdür, cinayettir” ve “Dersim 38 Katliamını unutmayacağız” pankartının taşındığı yürüyüşte, Seyit Rıza posteri taşındı.

Katliama dönük tepkilerini dile getiren İnisiyatif’in AKP’yi samimiyetsizlikle suçlarken, CHP’yi de Dersim katliamındaki rolü ile yüzleşmeye çağırdığı eylemde “Katil devlet hesap verecek”, “Dersim’de düşüne, dövüşene bin selam”, “Dersim onurdur, onuruna sahip çık” sloganları atıldı.

10155834 1505684286319058 7454100300828009452 nYürüyüşün ardından Taş Bina önüne varılması ile kitle adına basın açıklamasını, İnisiyatif Sözcüsü Özer İnal yaptı. Dersim isminin iade edilmesi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezarlarının yerlerinin açıklanmasını istediklerini söyleyen İnal, Anadolu’da resmi ideolojiye uymayan halkalara karşı işlenen suç zincirlerinin en büyüklerinden birinin Dersim katliamı olduğunun altını çizdi. İnal, yaşanan katliam sonrası ulus devletin Anadolu’da halklar üzerinde milliyetçi ve ötekileştirişi bir söylem yaratarak, halkları tek tipleştirmeye çalıştığının belirtti. Başbakan Erdoğan’ın, Dersim katliamına ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarının da samimi olmadığını ifade eden İnal, CHP’nin de Dersim katliamındaki rolü ile yüzleşmeye çağırdı.

Ayrıca yapılan açıklamada katliama dair gerçeklerin açığa çıkarılması için arşivlerin açılması talebi de dile getirildi.

Dersim isminin geri iade edilmesi, Genelkurmay arşivlerinin açılması, sürgünler, kayıplar ve evlatlık verilen çocukların listesinin açıklanmasını talep eden İnal, son olarak “Dillerimize ve başta Kızılbaş Alevi inancımız olmak üzere inançlarımıza özgürlük istiyoruz” şeklinde konuştu. Yapılan açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu