Güncel

Dersim tertelesi Ankara’da protesto edildi

 

Ankara: Dersim soykırımının 77. Yılında Ankara Dersimliler Derneği, Dersim Mağdurları Platformu ve Dersim 37-38 Ortak Bellek Platformu tarafından 5 Mayıs günü bir yürüyüş gerçekleştirildi.

“Toprağa kefensiz düşenlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır”

Güvenpark’ta toplanan kitlenin büyük bir kesimi kefenler giyerek “Toprağa kefensiz düşenlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır” pankartıyla yürüyen kitle sık sık  “Arşivler açılsın hesap verilsin”, “Dersim onurdur, onuruna sahip çık”,  “Dersim’de baraj istemiyoruz” sloganlarını atarak Meclis Dikmen kapısı önüne geldi.

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz dünyadaki çeşitli soykırımları ve hükümetlerin soykırıma uğrayan halklardan nasıl özür dilediğini hatırlatarak, devletin hala Dersim katliamını yok saydığını belirtti. Devletin asimilasyon politikaların hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Kılavuz, Munzur üzerinde yapılan barajlarla Dersim’in kutsal alanlarının yok edilmek istediğini belirtti. Kılavuz son olarak Cumhuriyet tarihinde yüzleşmenin merkezinde Dersim katliamının durduğunu vurgularken,TBMM’de yeni bir Dersim Kanunu’nun çıkarılması gerektiğini söyledi.

-Dersim’de bir insanlık müzesi kurulmalı ve müzenin bir bölümü arşiv ve dokümantasyon merkezine ayrılmalı

-Dersim’de katliam yerlerine anıtlar dikilmeli

-Zorla alınan ve  hizmetçi yapılan kızlarımızın tam listesi açıklanmalı

-Dersim ismi geri verilmeli

-Seyit Rıza ile birlikte idam edilenlerin mezar yerleri açıklanmalı” şeklinde talepler dile getirildikten sonra basın açıklaması sonlandırıldı.

Açıklamaya Partizan’ın da içinde bulunduğu çeşitli devrimci demokratik kurumlar destek verirken, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün ve HDP Urfa milletvekili İbrahim Ayhan da katıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu