Güncel

Dersim Tertelesi protesto edildi

İstanbul: 4 Mayıs 1937’de faşist TC devletinin mecliste aldığı kararın ardından yaşanan Dersim Tertelesi’nin 76. yıldönümünde Galatasaray Lisesi’nde bir araya gelen Dersimliler “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın” dedi.

4 Mayıs 1937’de “Tunceli Tenkil Harekatı” kararıyla başlayan Dersim Katliamı’nın 76. yıldönümünde yine protesto vardı. İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen ve aralarında Munzur Çevre Derneği, Dersim Pertekliler Derneği, Kurmeşliler Derneği, Dersim Gazetesi, Alibeyköy Dersimliler Derneği‘nin de bulunduğu Dersim dernekleri Dersim Tertelesi’ni protesto etti.

 

“Bakanlar Kurulu kararı ile Dersim’de katliam”

Saat 16.00’da lise önünde bir araya gelen kitle oturma eylemi gerçekleştirdi. Kürtçe’nin Kurmanci ve Kurmanckî lehçeleri ile Türkçe, “Unutmuyoruz hesap soracağız“, “Toprağa kefensiz düşenlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır“, “Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın” yazılı pankartlarının açıldığı eylemde ilk olarak katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Açıklamanın ardından kitle adına açıklama yapan Hüseyin Ayrılmaz, “Bir cumhuriyet düşünün, kurulurken söz veriyor. Bir cumhuriyet düşünün palazlanınca sözünü unutuyor. Bir cumhuriyet düşünün, bir katliamı çok önceden adım adım sinsice planlıyor. İçine sızıp her aşiretin dökümünü yapıyor, kadın, genç, çocuk, büyük yaşlı hepsinin dökümünü yapıyor. Bir cumhuriyet düşünün kendi yurttaşlarının kanını dökmeye hiç tereddüt etmiyor” dedi.

Ayrılmaz daha sonra sözlerini şu şekilde yürüttü: “Yani bu cumhuriyet Hitler’den önce, soykırımda, örnek olmuş ülkemizin tarihi, ondan söz ediyoruz. Bakanlar Kurulu kararı ile Dersim’de katliam yaptılar.

 

“Katliamın hesabı sorulsun”

İnançları, kimlikleri ve dilleri için yaşamak istediklerini belirten Ayrılmaz, bugün de aynı taleplerle kendi topraklarında özgürce yaşamak istediklerini söyledi. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin gösterilmesi çağrısı yapan Ayrılmaz, katliamın hesabının sorulmasını talebinde de bulundu. Eylem konuşmaların ardından sanatçı Ferhat Tunç‘un söylediği Dersim ağıtları ile sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu