Güncel

Dersim’de muhalif sanatçılar için açıklama: Türküleri boğamayacaklar

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Grup Yorum ve muhalif sanatçılara yönelik baskılara karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Grup Yorum  ve muhalif sanatçılara yönelik baskılara karşı basın açıklaması gerçekleştirdi

Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya Dersimli sanatçılar ve  Dersim Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri katılım gösterdi.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı okuyan Nurşat Yeşil, “Grup Yorum, özellikle Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra sürekli olarak hükümetin baskısına maruz kaldı.

Grup üyeleri siyasi görüşlerinden dolayı, gözaltı, tutuklama ve yasaklarla karşı karşıya. Geçtiğimiz üç yıl içerisinde grubun etkinliklerini gerçekleştirdiği İdil Kültür Merkezi’ne defalarca polis operasyonu yapıldı. Baskınlar sırasında grubun enstürmanları kırıldı veya el konuldu, albümleri zarar gördü.

Gruptan yapılan açıklamalara göre bu baskınlarda toplamda 30 kişi tutuklandı. Grup üyeleri tüm bu baskıları protesto etmek için Haziran 2019’da açlık grevi başlatarak arkadaşlarının serbest bırakılmasını, grup üyelerine yönelik tutuklama kararlarının kaldırılmasını, İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınlarının ve konserlerine yönelik yasaklamaların son bulmasını talep etti” dedi.

“Muhalif sanatçılara yönelik baskı her alanda devam ediyor”

Muhalif sanatçılara yönelik baskıların her alanda devam ettiğini dile getiren Yeşil,

“Şenol AKDAĞ ve Yılmaz ÇELİK asılsız iddialarla tutuklandılar. Mikail ASLAN, Dersim festivalinde yapmış olduğu konuşmadan ötürü ifadeye çağrıldı. Ferhat TUNÇ hakkında açılan davalardan dolayı sürgün hayatı yaşamaya mahkum edildi ve kendisine verilen hapis cezası onaylandı. Grup MUNZUR beş yıl boyunca aynı şarkıyı söylememe cezası aldı ve üyeleri hakkında davalar açıldı” dedi.

“Halkın türkülerini yapanlar, yasaları yapanlardan daha güçlüdür”

Yılmaz Çelik’in cezaevinde baskı görmesine tepki gösteren ve Ferhat Tunç’un sürgün hayatı yaşadığını dile getiren Yeşil, “Türküler susmaz halaylar sürer. Türküler halkın dilidir ve halk var oldukça türküler de var olmaya devam edecektir.

Halkın türkülerini yapanların  sesini hiç kimse boğamayacaktır. Halkın türkülerini yapanlar, yasaları yapanlardan daha güçlüdür. İktidarlar gelip geçerler, adları bile hatırlanmaz ama halkın türküleri ve halkın sanatçıları ise bin yıllar boyu yaşarlar” diye konuştu.

“Dersim Emek ve Demokrasi güçleri olarak açlık grevi eylemcilerinin haklı taleplerini tamamen destekliyoruz. Hükümeti Grup Yorum ve diğer muhalif sanatçılara yönelik gözaltı, tutuklama, polis baskınları ve yasaklar aracılığıyla uygulanan zulme, suçlamalara ve baskılara son vermeye çağırıyoruz” denilen açıklama Grup Yorum‘un ezgilerinin seslendirilmesiyle son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu