GüncelManşet

(Foto) Dersim’de Newroz kutlandı!

Bugün (21 Mart) yapılacak Amed Newroz mitingi öncesi Dersim’de Devrimci Güç Birliği tarafından örgütlenen Newroz mitingi dün (20 Mart) coşkuyla gerçekleşti. Saat 12.00’de Yeraltı Çarşısı üzerindeki seçim bürosunda toplanan kitle burada halk oyunları gösterisini izledi. Ardından HDP Eş Başkanı Sabahat Tuncel, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ve çeşitli parti ve kurum temsilcilerinin oluşturduğu kortejle Seyit Rıza Meydanı’na yüründü.

Partizan da “Newroz İsyandır, İsyanı Büyütelim” yazılı pankart ve flamalarıyla kortejdeki yerini aldı. Dersim Liseli Gençlik tarafından açılan “Berkin Elvan Ölümsüzdür” pankartıyla yürüyen kitle slogan, alkış ve zılgıtlarla coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

“Mazlum’un kibriti direniş sembolüdür”

Program, Devrimci Güç Birliği temsilcilerinin yaptığı konuşma ile başladı. Yapılan konuşmalarda ortak nokta 30 Mart seçimleri ve devletin bu dönemde hayata geçirdiği politikaların teşhiri oldu. Konuşmaların ardından sanatçı Ali Baran sahneye çıktı.

Baran’ın söylediği türkülerden sonra Sebahat Tuncel bir konuşma yaptı. Tuncel yaptığı konuşmada devletin barış sürecinde hayata geçirdiği politikanın çözüm konusunda yeterli olmadığını söyledi. Newroz’un ne anlama geldiğini belirten konuşmasında Mazlum Doğan’ın çaktığı kibritin nasıl bir direniş sembolü olduğunu vurguladı. 

 

 

“Hiçbir tartışma faşizme karşı ortak yürüyüşten önemli değil”

Tuncel’in ardından sahneye Suavi çıktı. Suavi yaptığı konuşmada “Dersim’de bir örnek yaratıp, ortak adayı işaret edebilirdik. Faşizme karşı omuz omuza sloganını maddi bir anlama dönüştürebilirdik. Kuşkusuz bir dizi tartışma söz konusu olmuştur. Ancak tüm bu tartışmaların faşizme karşı ortak yürüyüşten daha önemli olamaz” dedi.

Seçim sürecinde yaşanan politik gelişmelere de değinen sanatçı hiç kimsenin kendi gücünü küçümsemeden daralan zamanda çalışması gerektiğine değindi. Yaptığı konuşmayla kitleyi oldukça etkileyen sanatçı söylediği türkülerle sahneden ayrıldı.

 

“CHP Türk-İslam sentezini hayata geçirmeye çalışıyor”

Suavi’nin ardından Gülten Kışanak bir konuşma yaptı. Konuşmasında kitleye meydanda Devrimci Güç Birliği’nin var olduğunu söyleyerek, Dersim’in direngen geleneğini bu birlikteliğin temsil ettiğini söyledi.

Birkaç gün önce CHP mitingini de değerlendirerek, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu meydana kışla meydanı dediğini bunun da CHP zihniyeti olduğunu vurguladı. CHP’nin bugün “paralel yapı” ile ilişkilenerek, Türk-İslam sentezini hayata geçirme uğraşında olduğunu vurguladı. Kışanak’ın konuşmasının ardından Mikail Aslan ve Erdoğan Emir sahne aldı. Çekilen halaylarla kutlama sona erdirildi.  

 

Pulur’da Newroz

Dersim/Pulur: Dersim Pulur’da 19 Mart günü Newroz kutlaması yapıldı. Saat 17.00’de kitle Devrimci Güç Birliği seçim bürosu önünde toplanarak sloganlarla Newroz alanına yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” vb. sloganlar atıldı.

Newroz alanında önce tüm devrim ve demokrasi şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı. Partizan,  EMEP, BDP kurum temsilcileri ve Devrimci Güç Birliği adayının konuşmalarıyla başladı. Daha sonra Newroz ateşi yakılarak zılgıtlar eşliğinde halaylar çekildi.

Yapılan müzik dinletisi ve çekilen halayların ardından kutlama sona erdi.

 

[widgetkit id=567]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu