Manşet

Dersim’de Özgür Gelecek okurlarına ev baskınları

 

H.Merkezi: 5 Haziran günü sabah saatlerinde Dersim Merkez ve Pertek’te Özgür Gelecek okurlarının evleri Özel Harekât Polisleri tarafından basıldı.

Sabah 4.30’da gerçekleşen ev baskınlarında  Özel Harekat Polisleri, Dersim Merkez Atatürk Mahallesi’nde,Tunceli Üniversitesi Yurdunda ve Kanoğlu Mahallesi’nde kapıları kırarak ve tamamı Tunceli Üniversitesi Öğrencisi olan, aralarında bir dersane öğrencisinin bulunduğu Özgür Gelecek okurları;  Cemal Toydemir, Mert Yazar,Eray Özdemir,Kader Fındık, Candar Şafak Dönmez,Yılmaz Karaaslan ve Serda Göçer’i gözaltına aldı.

Gözaltılar,  Malatya 3.Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı tarafından  TKP/ML TİKKO örgüt üyeliğinden yakalama emri olduğu iddiasıyla yapılmıştır. Ancak okurlarımıza bu konuda bugüne kadar tebliğ edilen herhangi bir belge, yapılan herhangi bir yasal işlem bulunmamaktadır.

Operasyon sırasında Dersim Merkez Moğultay Mahallesinde bulunan UMUT YAYIMCILIK irtibat bürosu da Özel Harekât Polisleri tarafından basılarak çeşitli kitap, dergi ve posterler alınmıştır. Ayrıca Pertek ilçesinde Kader Fındık’ın ablasına ait olan bir eve de baskın düzenlenmiştir.

Polis, kamuoyunu manipüle etmek için gözaltılar ve ev baskınlarını meşrulaştırmak için, operasyonu “TİKKO’ya yönelik” olarak yansıtmaktadır. Oysa gözaltına alınan okurlarımızın adresleri bellidir ve bölgede demokratik faaliyet yürütmektedir.

Egemenler, okurlarımızı gözaltına alarak, çalışmalarımızı baskı ve yasaklamalarla engelleyebileceklerini düşünmektedir. Ancak geçmişten bugüne tüm engellemelere ve baskılara karşın sesimizin emekçilere ulaşması engellenememiştir. Özgür Gelecek susturulamamıştır.

Özgür Gelecek Susmayacak!

Yaşanan baskı ve gözaltıları protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirilecektir.

Duyarlı, demokrat tüm kamuoyuna çağrımızdır.

Tarih: 5 Haziran

Yer: Dersim Merkez Moğultay Mahallesi Sanat Sokağı

Saat 17.30

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu