Güncel

Dersim’de Sakineler Anıldı!

Dersim: Bundan bir yıl önce Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan çoğu illerde olduğu gibi Dersim’de yürüyüş ve mezar anması yapıldı.

8 Ocak günü Sanat Sokağında bir araya gelen kitle, Sanat Sokağından Seyit Rıza Meydanına yürüdü. Yürüyüş esnasında sık sık “Şehid Namırın”, “Katil devlet hesap verecek!” sloganları atıldı. Seyid Rıza Meydanında Belediye başkanının konuşmasından sonra BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak katliamın Paris’te işlendiğini ancak talimatın Ankara’dan verildiğini vurgulayarak Türkiye’nin Fransa ve Almanya ile yaptığı anti terör anlaşmasının bütün imkânlarını bu cinayetin kusursuz işlenmesi için seferber ettiler. Bu cinayetin arkasında devletin gücü, imkanları ve örgütleri var” dedi. Gülten Kışanak’ “Eğer Başbakan paralel devletle hesaplaştığını söylüyorsa bu raporları hem Fransa’daki yargıya teslim eder hem de Türkiye kamuoyuna açıklar. Biz şunu çok iyi biliyoruz; dosyalar hazırlandı, istihbarat bilgileri Başbakan’ın önüne gitti. Paris cinayetinin kimler tarafından, nerelerde, nasıl tezgâhlandığını örtbas etmek için neler yapıldığını dosyayla başbakanın önüne sundular” şeklinde konuştu. Ardından diğer kurumlar tarafından konuşmalar yapıldıktan sonra planlanan etkinlik müzik dinletisiyle son buldu.

9 Ocak günü ise DÖKH öncülüğünde bir araya gelen kitle, katledilen Sakine Cansız’ın mezarının bulunduğu Asri Mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Sık sık, “Şehîd namirin“, “Sakine yoldaş ölümsüzdür“, “Jin jiyan azadi“, “Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüş sonrası mezar başında kadınlar, Cansız’ın mezarına mum yakarak, kızıl karanfiller bıraktı.

Mezar başı anmasında konuşma yapan BDP Dersim İl Başkanı Ergin DoğruSakine yoldaş kadın özgürlük anlayışının ne olduğunu ve bunda kadının rolünün ne olması gerektiğini çok iyi göstermiştir. Dersim coğrafyası binlerce Sakine’yi kendi bağrında barındırıyor. Bugün dünyanın dört bir yanında yeni Sakineler alanlarda” dedi. Yapılan mezar anması niyaz dağıtılarak sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu