Gençlik

Dersim’de Yozlaşma ve Asimilasyon Politikalarına Karşı Yürüyüş!

 

Hatırlanacağı üzere Dersim’de bir gencin, birahane sahibi tarafından silahla yaralanmasından sonra Dersim gençliği bunu protesto ederek, sokaklara çıkmıştı. 

O günden gelen eylemlerin devamlılığı bugün ise YDG, BDP Gençlik Meclisi, Esp Gençliği, Emek Gençliği tarafından yürüyüş ile protesto edildi. Sanat sokağından başlayan yürüyüş “Dersim’de birahane istemiyoruz.” “Dersim’de baraj istemiyoruz.”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarıyla Seyid Rıza meydanında yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. Yapılan basın açıklamasında “ Tarihin gençlik üzerine yüklemiş olduğu misyon gereği toplumun öncü gücü olması ve sisteme karşı toplumun haklı taleplerinin ifadesi olması itibariyle Dersim’de fuhuş yuvalarına dönen birahanelere karşı geliştirdiği tepki sonucu kapatılan birahaneler, gençliğin gücünü ve dinamiklerini somut olarak ortaya koymuştur.”  denilirken, sokaklara yerleştirilen akreplerden tutalım da kolluk güçlerinin yoğunluğu dikkat çekiciydi.

Bu bizlere bir kez daha göstermiştir ki egemen sistem, yozlaştırma ve asimilasyon politikalarının ürünlerini “can havliyle” korumaktadır. Ancak Gezi isyanında olduğu gibi gençliği köleleştirmeye çalışan bu politikalara karşı her daim mücadele edecektir.   

Dersim YDG

 

[widgetkit id=452]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu