Gençlik

Dersim’de yurt koşullarını protesto ettik

Dersim’de Namık Kemal Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri olarak kaldığımız pansiyonun ortamının sağlıksız olmasını ve önceki günlerde polisin yurda girerek öğrencileri gözaltına alarak darp etmesini protesto etmek amacıyla 13 Mart akşamı bir eylem gerçekleştirdik. Öğrenciler kaldıkları pansiyon önünde basın açıklaması yapmak istediler, ancak yurt idaresi tarafından buna izin verilmedi. Öğrenciler daha sonra yurt kapılarını kilitleyerek camlardan slogan atmaya başladılar.

İçerisinde YDG’lilerin de bulunduğu öğrenciler, yurtta bulunan masa, sandalye, yatak, dolap gibi eşyaları yakarak camlardan aşağı attılar. Öğrenciler “Polis gidecek” pankartını koğuş camlarından sallandırdılar.

Yurda girmeye çalışan polislere karşı “Faşizme karşı omuz omuza”, “Dersim faşizme mezar olacak”, “Katil polis Dersim’den defol” sloganları atan öğrenciler karşısında polis geri çekilmek zorunda kaldı.

Öğrenciler önceki günlerde polisin yine yurda girmeye çalışarak yurt öğrencilerini darp etmesi ve biber gazıyla saldırmasına da büyük tepki göstererek polisin yurdun içine girmesine izin vermediler.

Öğrenciler, yurt yemeklerinin sağlıksız olduğunu, idarenin öğrenci sorunlarıyla ilgilenmediğini, yurt çalışanları tarafından hakarete uğradıklarını söylediler. Sorunları daha önceden de dile getirdiklerini söyleyen öğrenciler idare tarafından söz verilmesine rağmen sorunların çözülmediğini olay yerine gelen basın aracıyla duyurdular.

Öğrenciler Dersim halkından kendilerine sahip çıkmalarını, polisin yurt önünden çekilmesini ve kimsenin gözaltına alınmamasını istediler. Dersim halkı, öğrencilere alkış ve ıslıklarla destek verdi. Öğrenciler halk eşliğinde yurttan çıkarıldılar.

Bu sırada görüntü alan polislere tepki gösteren öğrenciler polis aleyhinde slogan attılar. Daha sonra halkın da desteğiyle yaklaşık 300 kişiyle PTT önüne yürüdüler. Burada bir öğrenci tarafından basın açıklaması okundu.

Açıklamada şunları söylendi; “Yurtta kalan arkadaşlarımıza öğretmenler çoğu zaman şiddet uyguluyor. Öğrenciler üzerinde aşırı baskı var. Arkadaşlarımıza şiddet uygulanmasına dayanamıyoruz. Yurtta çok sağlıksız koşullarda yemek yapılıyor. Yemeklerde kalitesiz malzemeler kullanılıyor. Sağlıklı beslenemiyoruz. Okul yönetimi yurt binasına polis çağırıyor. Polis de bazı arkadaşlarımızı tehdit ederek bizlere baskı uyguluyor. Son iki, üç yıldır yurt binası çok sağlıksız, kalınacak gibi değil. Bunu bütün milli eğitim biliyor. Söz verilmesine rağmen şartlar düzeltilmiyor.”

Açıklamadan sonra öğrenciler slogan atarak dağıldılar. Daha sonra yurt tahliye edilerek öğrenciler öğretmenevi ve farklı yurtlara yerleştirildi.

Dersim Liseli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu