Güncel

Dersim’in ilçelerinde 18 Mayıs Çalışması devam ediyor

Dersim’de 18 Mayısa dair tartışmalar yürüttüğümüz bölgesel seçim toplantımızın ardından bütün ilçelerde çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Pertek: Bölgesel toplantının ardından bizde yerelimizde toplantı yaparak çalışmalarımıza dair program oluşturduk. Yaklaşan 18 Mayıs, genel seçimler ve yerel sorunlar hakkında tartışarak önümüze pratik bir takvim koyduk. Toplantının ardından ilk olarak Pertek’e bağlı Koçpınar Köyü’nde kapatılan mermer ocağının tekrardan faaliyete geçirilmek istenmesi sebebi ile köylülerin düzenlediği eyleme katılım sağladık. Eylem esnasında ocağın çevreye vermiş olduğu zararlar görülürken eyleme köy halkı ve çevre köyler tarafından yoğun katılım sağlandı. Ardından 18 Mayıs anma etkinliği kapsamında Pertek ilçe merkezine yoğun bir şekilde afiş yapıldı. Ertesi gün çarşıya çıktığımızda bütün afişlerimizin düşman tarafından söküldüğünü öğrendik. Bizlerde saldırının ardından kısa bir değerlendirme yaparak merkezi yerlere 18 Mayısın önemini belirten yazılamalar yaptık. Ertesi gün tekrar çarşıya çıktığımızı da AKP’li belediye başkanı Recai Vural’ın talimatı ile yazılamalarımızı silinmeye çalışılırken gördük ve anında müdahale ettik. Müdahalemizin ardından olay yerine polis çağrıldı. Bizlerin karalı duruşları ve Pertek halkının bizleri sahiplenmesi ile düşman geri adım atmak zorunda kaldı. Kısmi anlamda silinen yazılamalar tekrar tamamlandı.  Öğleden sonra gazetemiz Özgür Gelecek ve merkezi anlamda YDG ile Partizanın seçimlere dair çıkarttığı el broşürleri dağıtıldı. Aynı zamanda 18 Mayısın anlam ve önemi vurgulandı.

Hozat: Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 42.yılı vesilesiyle Hozat da merkezi yerlere afişler yapılarak insanlarla 18 Mayısın anlam ve önemini anlatan sohbetler gerçekleştirilerek. Dersim merkezde yapılacak olan anma etkinliğine çağrıda bulunuldu. 

Komünist Önder İbrahim Kaypayakka’nın katledilişin 42. yılının anma etkinlikleri çalışması sebebi ile yoğun bir şekilde kitle çalışması yaptık. 

Pertek-Çemişgezek yolu boyunca afiş çalışmaları yapıldı. Çemişgezek’in Paşacık ve Gözlüçayır köylerinde afişin yanı sıra gazetemiz de kitlelere ulaştırılarak 18 Mayıs anmasının çağrısı ve seçimler üzerine tartışma yürüttük. Gidilen evlerde halkın çelişkileri ve  örgütlülük üzerine tartışma yürütüldü. Kitleden olumlu karşılık bulan çalışmalar sonrasında Çemişgezek HDP seçim bürosu içersinde yapılan faaliyet üzerine tartışmalar, tecrübe aktarımı ve Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın 18 Mayıs Pazartesi yapılacak olan anmasına çağrı ile beraber çalışmamız sona erdi.

                                                      Dersim PARTİZAN

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu