Emek

DERİTEKS CPS Automotive önünde TİS’teki anlaşmazlığı protesto etti

H. Merkezi: Tuzla’daki CPS Automotive Tekstil ile DERİTEKS arasında süren TİS görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine DERİTEKS bir basın açıklaması düzenledi. Eylemde işçiler “sözleşme yoksa üretim de yok” dedi.

DERİTEKS ve CPS Automotive Tekstil arasında süren Toplu İş Sözleşmesinde gelinen aşamada uyuşmazlık tutulması ve arabuluculuk sürecinin başlaması nedeniyle dün işyeri önünde bir basın açıklaması yapıldı. İşyerinde çalışan işçilerin de katıldığı açıklamada ilk olarak sendika genel başkanı Musa Servi konuştu.

 

“Sözleşme hakkımız engellenemez”

Sendikalaşmanın başladığı 2014 yılından bu yana CPS Automotive Tekstil’in süreci geciktirmek için her türlü hukuki girişimlerde bulunduklarını belirten Servi 4 yıllık sürenin sonunda toplu sözleşme yetkisinin alındığını CPS ile TİS müzakerelerin başladığını söyledi.

Servi, TİS müzakerelerinde CPS’nin getirdiği teklifin işçilerin taleplerini karşılamadığını ve bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Bu konuda işçilerin ve sendikanın uzun süredir kararlı bir duruş sergilediğine değinen Servi, sendikanın taleplerinin haklı ve meşru olduğunu ve patronun uzlaşmaz tutumundan vazgeçmesi gerektiğini, taleplere uygun bir teklif verilmediği takdirde işyerinde çalışma barışının bozulmasına sebep olacağını belirtti.

Ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiğimizi belirten Servi, işyerinde huzurun ve barışın sağlanması gerektiğini vurguladı. Açıklama sırasında işçiler sık sık “Sözleşme yoksa üretim de yok”, “Sözleşme hakkımız engellenemez” sloganlarını attı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu