Güncel

“Despotizme isyan etmek haktır”

İstanbul: 479. haftalarında Galatasaray’da bir araya gelen Cumartesi Anneleri, Gezi’nin yıldönümünde “Gösteri yapmak, despotizme isyan etmek haktır” sözleriyle devlete seslendi ve “Devletlere işledikleri suçların hesabını sormak insanlık görevidir” dedi.

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’nın son gününde gerçekleştirilen 479. eylemlerinde Galatasaray Lisesi önünde buluşan Cumartesi Anneleri de Gezi İsyanı’nın yıldönümüne değindiler.

 

“Zehir zıkkım olsun”

Eylemde ilk olarak gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun söz aldı ve Kürtçe olarak “Maalesef yine acılarımızı, kayıplarımızı dillendirmek için buradayız. Kayıplar haftası için buradayız. Polis de burada. Bizler, bu ülkede insanlar yaşayabilsin diye buradayız” dedi.

Tosun’un ardından kayıp Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız konuştu. İnsanların eskiden gözaltında kaybedilerek katledildiğini belirten Yıldız, insanların artık sokak ortasında, eylemde öldürüldüğünü söyledi.

12 Eylül mahkemesini takip ettiklerini söyleyen Yıldız, “O iki katil rahat döşeklerinde, bizim çocuklarımız kimbilir hangi kuyuda? Nasıl insandınız siz?” diyerek tepki gösterdi. Yargılanan Kenan Evren’i görünce Erdal Eren’i hatırladığını söyleyen Yıldız, Evren’in içtiği suyun annelerin gözyaşları olduğunu söyledi ve “Zehir zıkkım olsun” dedi.

Evren’in hastalığı için de “Bizim vergilerimizle hasta numarası yapıyor” diyen Yıldız, hastalığın inandırıcı olmadığını, hapishanelerde yüzlerce hasta tutuklu ölüme mahkum edilirken Evren’in doktorlar ve hemşirelerin gözetiminde tutulduğunu söyledi. Daha sonra Gezi İsyanı’nın yıldönümü nedeniyle İstiklal Caddesi’ne yığılan polis ve TOMA’ların bu ülkeye yakışmadığını ve polislerin de halkına savaş açmış bir başbakanla işbirliği yaptığını söyledi ve “Bu caniliğiniz yanınıza kalmayacak” dedi, kamuoyunda duyarlılık çağrısında bulundu.

 

“Despotizme isyan etmek haktır”

Daha sonra Cumartesi eylemcilerinden Hatice Kalpaklı’nın okuduğu basın açıklamasına geçildi. 28 Mayıs günü Ankara’da gerçekleştirilen 12 Eylül duruşmasına katıldıklarını söyleyen Kalpaklı “Devletlere işledikleri suçların hesabını sormak insanlık görevidir” dedi.

Kalpaklı daha sonra Ankara’dayken 1936 yılında gözaltına alınarak kaybedilen işçi önderi Salih Bozışık’ı, 97 yaşına kadar Galatasaray Lisesi önünde akıbetini soran kardeşi Mehmet Bozışık’ın gözü arkada kalmasın diye kaybedildiği Sansaryan Han’a giderek andıklarını ve buranın hafıza müzesi olmasını istediklerini söyledi.

Bugünün Gezi’nin yıldönümü olduğunu hatırlatan Kalpaklı, “Devletin yurttaşa kentin ücra köşelerinde gösteri mekanı dayatması gösterinin mesajını verme, kamuoyu yaratma amacına aykırıdır ve hak ihlalidir” dedi ve son olarak hükümete seslendi:

Gösteri yapmak, despotizme isyan etmek haktır. Hukuka riayet edin. Keyfi uygulamalarınıza son verin. Ellerinizi evlatlarımızın üzerinden çekin!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu