GençlikGüncel

Dev-Lis: Berkin Elvan’ın alamadığı karneyi biz de kabul etmiyoruz ve karneleri yakıyoruz!

Dev-Lis, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde karne yakma eylemi gerçekleştirdi

Devrimci Liseliler (Dev-Lis) Dev-Lis İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde karne eylemi gerçekleştirdi. Yapılan eylemde eğitimdeki eşitsizliklere ve pandemiyle birlikte lise öğrencilerinin hayatına giren uzaktan eğitime vurgu yapılarak şunlar söylendi:

“Eğitimdeki eşitsizlik pandemi süreciyle birlikte katlanarak arttı. Online eğitime geçilmesiyle birlikte eğitime yatırılmak yerine savaşa, vakıflara, yandaşlara aktarılan bütçe sebebiyle binlerce öğrenci tablet, bilgisayar, internet gibi araç gereçlere ulaşamadı. Yüz yüze görüldüğünde dahi eşitsiz ve niteliksiz olan eğitim, pandemiyle birlikte daha da yetersizleşti. Eğitime katılımın yüzde yirmilere kadar düştüğü, uzaktan eğitim sisteminin sayısız kez çöktüğü; cinsiyetçi, homofobik ifadelerin ders kitaplarında yerini aldığı, fırsat eşitsizliğinin giderek arttığı bir eğitim
yılını geride bıraktık”

“YKS’ye de bu eşitsiz şartlarda gireceğiz”

Bu yıl da öğrencilerin eşitsizliği çok daha yakından hissettiğine vurgu yapan Dev-Lis üyeleri açıklamanın devamında şunları söyledi:

“Öğrenciler açısından eşitsizliğin daha da derinleştiği bu yılda kimi öğrenciler özel ders ve dershanelerle eğitimlerinde oluşan açığı kapatmaya çalışırken kimileri staja gitmek, çalışmak zorunda kaldı. Pandeminin yükü maske ve dezenfektan üreten meslek liselilerin sırtlarına yüklendi. Okulları sürekli açıp kapatan Ziya Selçuk, 2 milyondan fazla öğrencinin EBA’ ya girememesini görmezden gelerek yüz yüze sınavlarla bizleri geleceksizlik çukuruna attı. 1 hafta sonra yapılacak olan YKS’ye de bu eşitsiz şartlarda gireceğiz.”

Açıklamanın sonunda ise karne yakma eylemi gerçekleştirildi:

“Karnelerin verildiği bugün staj yerlerinde, devlet kurşunuyla, faili ‘meçhulleştirilen cinayetlerle öldürülen; okuldan alınıp okutulmayan kız kardeşlerimizin, sıra arkadaşlarımızın alamadığı karneler için buradayız. MEB’in önüne bu sistem tarafından katledilip karnesini alamayan arkadaşlarımızın adını taşımaya geldik, Rabia Nazın, Berkin’n, Burak Oğraş’ın, Uğur Kaymaz’ın, EBA’ya girebilmek için eve internet bağlarken çatıdan düşüp hayatını kaybeden Çınar Mert’in, Ceylan Önkol’un alamadığı karneyi biz de kabul etmiyoruz ve karneleri yakıyoruz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu