Güncel

Dev Sağlık-İş dayanışma yemeği düzenledi

H. Merkezi: Şişli Etfal Hastanesinde taşeron şirketler üzerinden çalıştırılan sağlık işçileri bugün saat 12.00’da dayanışma yemeği düzenleyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dayanışma yemeğini düzenleyen Dev Sağlık-İş üyelerinin İktidara ve hastane yönetimine seslerinin duyulması ve insanca koşullarda yaşamaları için adım atmaları çağrısında bulundular.

“Taşeron’un sofrasına hoş geldiniz” pankartı açılan dayanışma yemeğine geçmeden önce konuşmalar gerçekleştirildi. İlk olarak konuşmasını DİSK Örgütlenme Uzmanı……

fiili toplu sözleşme sürecinden sonra yapacakları etkinlikler ve eylemlerle mücadelelerinin devam edeceklerini söyleyerek, asgari ücret yolsuzluğunu deşifre etmek için fiili toplu sözleşmesinde yol gösterici olan 5 tane talebin kabul edilmesi için Şişli Etfal Hastanesi bahçesinde bir araya geldiklerini söyledi.

DİSK örgütlenme uzmanının ardından İşçi Temsilcisi Özcan Kurt bir konuşma gerçekleştirdi. Kurt konuşmasında, “Bizim soframız bu bize verdikleri ile bunları ancak alabildik. Biz gerçekten açız biz evimize huzurlu gitmek istiyoruz açlık sınırının altında yaşamak istemiyoruz. Evimize giderken ekmek götüremez hale geldik. Biz fazlasını istemiyoruz kendimizi geçindirecek kadar verseler yeterli. Biz işten kaçmıyoruz ama karnımız aç olduğu için çalışamıyoruz. Emeğimizin karşılığını istiyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları ile yemeğe geçildi.

2013 Aralık ayı itibarı ile açlık sınırının 1121 TL, yoksulluk sınırının 3544 TL olduğu ülke işçilerin aldığı ücret 800 TL’dir. İşçiler bu tablo içerisinde emeğinin karşılığını alamazken,  birde taşeron firmalarca sömürülmektedir. Disk (31/Ocak/2014) günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde 2014 yılını fiili toplu sözleşme yılı ilan etti. İşçilere asgari sefaleti reva görenlere seslerini duyurmak isteyen işçilerin öncelikli talepleri şu şekilde:

-1) Taşeron sağlık işçileri hastanelerin asli ve sürekli işçileridir, iş güvencesi istiyoruz

-2) Ücretlerimiz açlık sınırının bile altında asgari ücrettir. Bütün işçilerin hakkı olan yılda iki ikramiye hakkı istiyoruz!

-3)Aylık toplu taşıma abonman ücreti kadar yol parası ve İş Kanunu’nda ön görülen yıllık izinlerimizi istiyoruz.

-4) SGK kayıtlarımızın gerçek’ biçimde sağlık işkolundan yapılmasını ve bu yolla gasp edilen sendika hakkımızı istiyoruz!

-5) Başta işçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları olmak üzere yönetimde söz hakkı istiyoruz.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu