Güncel

Devlet Hastanesi mülteci çocuğu rehin aldı!

İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri konuyla ilgili yaptığı açıklamada devlet hastanesinin aileden 30 bin TL istediğini belirtti

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi bir açıklama yaparak 4 aydır hastanede tutulan mülteci bebeğin devlet tarafından alı konulduğunu ve ailesine verilmediğini belirtti.

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, İHD Üyesi Avukat Davut Arslan ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Ümit Efe katılırken, 4 aydır hastane masraflarını ödeyemedikleri gerekçesiyle Bağcılar Devlet Hastanesi’nde tutulan mülteci bebek R.’nin ailesine verilmesini talep etti. Beyoğlu’nda bulunan şube binasında basın toplantısı düzenleyen İHD, “Mülteci bebek, devlet hastanesinde rehin tutuluyor” pankartı açtı.

Hastane 30 bin TL istiyor

İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri yaptığı konuşmada mülteci bebeğin 21 Aralık’ta erken doğumla hayata geldiğini belirtti.

Küveze alınarak tedavisine başlanan bebeğin ailesine verilmesi için 30 bin tl istenildiğini belirten Yoleri, hastane yetkililerinin “para ödenirse durumun çözülür” şeklindeki beyanlarına dikkati çekerek, “Dernek olarak Başhekimle görüşmek için çabaladık. Bizzat ben Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başhekim yardımcısıyla görüştüm. ‘Böyle bir şey olur mu tedavisi bittiyse tabii ki çıkarılır’ denildi. Fakat ailesi tekrar gittiğinde ‘müdür karar versin’ denilerek, müdüre yönlendirildi. Ancak müdür görüşmeyerek ailesini muhasebeye yönlendirdi. Muhasebe de tekrar ‘müdür karar versin’ diyerek bebeği ailesine vermedi. Bugün tekrar başhekim yardımcısını aradım sekreteri aracılığı ile bana cevap vererek, ‘Benim çözeceğim bir şey değil, hastane müdürüyle görüşün’ dedi. Onunla da görüşme sağlayamadım” dedi.

Bir bebeğin 4 aydır annesinden uzakta olduğunu ve parası ödenmediği için hastanede rehin tutulduğunu belirten Yoleri, devletin, sağlık konusunda ayrımcılık yapmaması gerektiğini ve üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Ailenin ne yapacağını bilmez bir halde olduğunu aktaran Yoleri, bebeğin ailesiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını dile getirerek, herkesi mülteci bebeğin sesi olmaya davet etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu