GüncelManşet

Devlet Lice’ye saldırmaya devam ediyor

 

H. Merkezi: Lice ilçe merkezinden ve çevre köylerden kitle, engellemelere rağmen günlerdir direnişin sürdürdüğü ve sabah saatlerinden bu yana çatışmaların durmadığı Cellik bölgesine akın etti. HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de yurttaşlarla görüşmek için Lice’ye hareket etti.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde halkın başlatmış olduğu direnişe yönelik sabah saatlerinde gerçekleşen sert asker saldırısının ardından çıkan çatışmalar halen yer yer devam ediyor. Saldırı haberinin alınmasının ardından ise ilçeye bağlı birçok köyden insanlar, çatışmaların yaşandığı Cellik bölgesine adeta akın etti.
Kaymakamlık önünde oturma eylemi
Yine ilçede kepenklerin kapatılmasının ardından ilçe merkezinde de yüzlerce kişi, çatışmanın yaşandığı bölgeye geldi. Çatışma bölgesine gidemeyenler ise kaymakamlık binası önünde oturma eylemi başlattı.
Çatışmalar sırasında yoğun gazdan etkilenerek fenalaşanlar ve gaz bombalarının isabet etmesi sonucu yaralanan bazı kişilerin de halen bölgede olduğu, askeri ablukadan dolayı yurttaşların alandan çıkarılmadığı bildirildi.
Vali randevu vermedi
Öte yandan Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, söz konusu askeri saldırının “vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü sağlamaya yönelik” olduğu belirtildi.
Edinilen bilgilere göre, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç’la görüşme talebinde bulunduğu Kıraç’ın ise şu ana kadar herhangi randevu talebine ilişkin geri dönüş yapmadığı öğrenildi.
Halka yönelik sert saldırı nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in de Lice’ye doğru hareket ettiği öğrenildi.

Kaynak: DİHA

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu