Güncel

“Devletin anneler günü hediyesi ‘MAYIN’”

H.Merkezi: Şemdinli’de pancar toplamak için yaylaya çıkan Semiha Kırcı ve oğlu Fakır Kırcı, devletin daha önceden “güvenlik önlemleri” için yerleştirdiği mayın patlaması sonucu yaralandı. Yaralıların hastaneye götürülmesi için talep edilen ambulans helikopter gönderilmezken, 17 yaşındaki Fakir Kırcı’nın durumunun ağır olduğu bildirildi.

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Bağlar ( Nehri) köyünün Çem Navrezan mezrasında ikamet eden Semiha Kırcı ve 17 yaşındaki oğlu Fakır Kırcı, 4 kilo metre uzaklıktaki Bedkaruk Kulixe Gurgi Yaylasına pancar toplamak için gittiler. Pancar toplayan annenin hediye kutusundan mayın çıktı! Patlamayı gören köylüler askeriyeden helikopter ambulans talebinde bulundular askerlerden yanıt gelmeyince köy halkı kendi imkanları ile yaralıları hastaneye götürdü. Devletin önceden “güvenlik alma amaçlı” yerleştirdiği mayınlar gerçektende halkın güvenliğini sağlıyor!

Mayınları temizleyin diye defalarca uyardık!

Yaralıların akrabası Reşit Kırcı, daha öncesinden bölgede mayın olduğunu defalarca bildirdiklerini buna rağmen Goman Dağı’ndaki mayınları askeriyenin temizlemediğine değindi. Kırcı, yaylaya sürekli insanların pancar toplamaya gittiklerini belirttiklerini ama karşılığında mayınların yerlerini bildiklerini ama temizleyemeyeceklerini bildirdiklerini söyledi. Mayınlar yüzünden arazilerine çıkamadıklarını söylediler.

Bu yayla HPG’lilerin geçiş güzergahı olmasın diye mayını askerlerin döşediği öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu