GüncelManşet

Devletin Gezi İntikamı Sürüyor!

 

H.Merkezi: AKP-Cemaat gerilimi çerçevesinde birçok savcının görevden alındığı bir dönemde devletin Gezi İsyanı karşısındaki kini ve intikamı devam ediyor. Binlerce insanın gözaltına alınıp 6 insan da katledildiği Gezi İsyanı sürecinde yüzlerce insan da tutuklanmıştı. Gezi tutsakları hala hukuksuz şekilde hapishanelerde tutuklu bulunurken Gezi İsyanı ile ilgili olarak açılan davalara bir yenisi de bu gün eklendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan ve aralarında Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve HDK üyesi Haluk Ağabeyoğlu’nun da bulunduğu 26 kişi için hazırlanan iddianame İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Hazırlanan iddianamede; Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, HDP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek ve HDK üyesi Haluk Ağabeyoğlu için “Suç işlemek için örgüt kurmak” diğer 21 sanığın ise “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu’na muhalefet etmek ve kamu malına zarar vermek” suçlamalarıyla cezalandırılmaları talep edildi.

8 Temmuz günü İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen müdahalenin ardından Taksim Dayanışması üyeleri gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan ve 3 gün TMŞ’de 50 kişinin 38’i serbest bırakılmış ve 12 kişi ise tutuklanması talebi ile mahkemeye sevk edilmişti. Mahkemeye sevk edilen 12 kişi için ise tutuksuz yargılanma kararı verilmişti. Mücella Yapıcı gözaltında olduğu sırada çıplak arama işkencesine maruz kalmıştı.

Ayrıca iddianamede AKP İstanbul İl Başkanlığı ile Mustafa A. ve Muhittin A. isimli kişilerinde müşteki (mağdur-şikayetçi) olarak geçtiği öğrenildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu