Güncel

Devrimci örgütlerden Sinan Dersim (Dalokay Şanlı) için açıklamalar

27 Ekim 2020 tarihinde Medya Savunma Alanlarına yönelik yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren Sinan Dersim için MKP, MLKP, DKP/BÖG,TKEP/Leninist ve DKP/Birlik açıklama yayımladı

MKP, MLKP ve DKP/Birlik, KCK ve HBDH yürütme komitesi üyesi aynı zamanda HPG komuta konseyi üyesi olan Sinan Dersim’i andı.

Açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

MKP: Sinan Dersim yoldaş ölümsüzdür

”Kürt Ulusu, yiğit bir öncü devrimci kadrosunu ölümsüzlüğe uğurladı. Başta Kürt ulusu olmak üzere ittifak gücümüz PKK hareketinin ve Türkiye-Kuzey Kürdistan halklarımızın başı sağ olsun.

Sinan Dersim yoldaş PKK hareketi içinde çeşitli görevler almış sorumluluklar yüklenmiş ve her birini de layıkıyla yerine getirmeye çalışmış bir Kürt devrimcisi olarak Kürt ulusunun öne çıkan öncü devrimci kadrolarından birisidir. 

Türkiye-Kuzey Kürdistan devrimci hareketiyle kurduğu yapıcı ilişki birleşik mücadelemizin gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli bir yere sahip olmuştur. HBDH’nin 5 yıllık geçmişi ve bugünü değerlendirildiğinde, Sinan yoldaşın emeği, öncülük rolü yadsınamayacak boyutta olduğu tereddütsüz kabul edilecektir. 

Türkiye-Kuzey Kürdistan devrim mücadelesinin gelişmesi-geliştirilmesi için HBDH çalışmalarına büyük önem veren, oluşturulan devrimci ittifakın büyüyüp-gelişmesi için yoğun çaba harcayan Sinan yoldaş, faşizme karşı birleşik mücadeledeki ısrar ve kararlılığıyla her daim hatırlanacak, rehber alınacak bir yoldaştır.

MLKP: Sinan Dersim ölümsüzdür

“Faşizme ve inkarcı sömürgeciliğe karşı amansız mücadelenin öncülerinden birini, HPG Komuta Konseyi ve HBDH Yürütme Komitesi üyesi heval Sinan Dersim’i şehit verdik. Ölümsüzlerden emanet aldığı bayrağı, en zor dönemlerde de, büyük bir inanç ve bağlılıkla taşıyarak, partisi PKK’ye, yoldaşlarına ve HBDH’den yoldaşlarına teslim eden Sinan Dersim’e, o bayrağın asla yere düşürülmeyeceği sözü veriyor; acısını ve öfkesini paylaştığımız PKK ve HPG’yle omuz omuza olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

“Gençlik yıllarından itibaren, ömrünü, Kürt halkının ulusal özgürlük mücadelesine adayan, direnme ve savaşma onurunu son nefesine kadar yüksekte tutan Sinan Dersim yoldaşın anısı, zafer yürüyüşüne güç katmaya devam edecektir. O’nun, HBDH’ın başarısı için sergilediği tutku ve coşkulu kararlılık, HBDH milislerinin ve gerillalarının savaş azminde ve eylemlerinde mutlaka karşılığını bulacak, faşist şeflik rejimine ve inkarcı sömürgeciliğe vurulacak darbelerde tekrar ve tekrar yeşerecektir.”

DKP/BÖG MK: “Sinan Yoldaş ölümsüzdür”

Devrimci Komünarlar Partisi (DKP) Merkez Komitesi  “Sinan Yoldaş ölümsüzdür” başlıklı açıklama yayınladı.

“KCK’nin Yürütme Konseyinde, HPG’nin Komuta Konseyinde ve HBDH’nın Yürütme Komitesi’nde görev alan Sinan yoldaş şahsında Partisi, Kürdistan halkı ve ailesine baş sağlığı dileklerimizi iletiriz. Sinan yoldaş mücadeledeki duruşu, yaşam içerisinde mütevaziliği ve yoldaşlığıyla örnek ve öncü bir yoldaştı.

Bizler Türkiye ve Kürdistan devrim mücadelesinin birleşik devrim mücadelesinde iç içe geçmiş bir şekilde önemli ve büyük bedeller pahasını geliştiğinin farkındayız. Bu yönüyle Sinan yoldaşın mücadele içerisinde başarıyla yerine getirdiği önemli görevleri ve sorumluluklar düşünüldüğünde onun yarattığı mücadele değerleri birleşik devrim mücadelesi içerisinde bizlere yol göstermeye devam edecektir.        

Partimizin Medya Savunma Alanlarında üstlenme ve gerilla mücadelesi tecrübelerinden öğrenme sürecinde bizler üzerinde de önemli emeği olan bir yoldaştır. Gerilla mücadelesinin tecrübelerini paylaşma ve pratik mücadelenin inceliklerini aktarma konusundaki sabırlı emeği bizler açısından çok değerlidir.”

DKP/Birlik: Birleşik Devrim Mücadelemizin Yılmaz Komutanı Sinan Dersim Ölümsüzdür!

”Sinan Dersim yoldaş, tüm yaşamını özgürlük mücadelesine adamış ve bunun gereğini bir adım bile geri atmadan yerine getirmiştir. Devrim yükünü omuzlamada öncüleşmiştir. Gençlik mücadelesinin içerisinde kavgada yetkinleşmiş ve kavgasını okul sıralarından şehirlere, şehirlerden dağlara taşıyarak bugünlere gelmiştir. Devrimci savaşımda nerede ihtiyaç varsa orada olmuştur.  Devrimci yaşamında eleştiriye açık, yakınmacılıktan uzak, mütevazı ve yapıcıydı. 

Sinan Dersim yoldaş, HBDH’nin öncü komutanı, savaşçısıydı. Türkiye ve Kürdistan devriminin bu kadar iç içe geçtiği bir kesitte, birleşik devrim hareketini büyütmenin stratejik bir yaklaşım olarak kavranmasında ve kavratılmasında, birleşik devrim mücadelesinin dağda-şehirde, gerilla ve milis eylemleriyle, fiili meşru mücadele hattıyla pratikleştirilmesinde büyük emeği olmuştur.

Birleşik devrim kavgamızın en önde koşanları; Ulaş, Delal, Atakan, Mehmet, Baran, Alişer, Yılmaz, Sevda, Ceren, Aynur ve daha niceleri ile birlikte halaya durdun.  Birleşik devrim mücadelesinin tohumları bu topraklara serpildi. Bu tohumlar filizlenecek, yeşerecek, çoğalacak ve büyüyecek. Sana and olsun Sinan yoldaş, zafer bizim olacak!”

TKEP/Leninist: “Sinan Dersim Ölümsüzdür!”

“Birleşik Devrimin yılmaz bir savaşçısını, usanmaz bir emekçisini, yiğit bir komutanını ve sessiz bir kahramanını yitirdik. Ölümsüzlüğü ile Birleşik Devrim saflarında yarattığı derin etki Türkiye ve Kürdistan halklarında devrimci bilincin, birleşik devrim düşüncesinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı.

Emeğiyle her zaman yeniyi yaratmaya çalışırken enerjisinin her zerresini birleşik devrime sunan bir yoldaştı O. Devrime akışın önündeki engelleri aşmak için gecelerce kafa patlatan, büyük küçük iş ayrımı yapmadan o işten bu işe koşan, inancı ve kararlılığının yanında devrimci enerji ve neşesini de yaptığı her işe katan bir yoldaştı O. Yeri ancak geriye bıraktığı değerler ve birlikte örülen mücadele pratiklerinin ileriye taşınmasıyla doldurulabilir.

Sinan Yoldaş’ın anısı, Birleşik Devrim sloganlarıyla birlikte iki ülkeye dalga dalga yayılacak. Türkiye ve Kürdistan halkları bağırlarından binlerce, on binlerce Sinan Dersim çıkarak Birleşik Devrimi zafere ulaştıracaklar.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu