Güncel

Devrimci Parti: Meydan okuyoruz, buradayız!

Partilerine yönelik gözaltı saldırısına ilişkin açıklama yapan Devrimci Parti, "Bütün ezilenlerin birleşik mücadelesi ile “halk iktidarını” kurmaya, sokakta mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

Dün sabah saatlerinde Devrimci Parti ve Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) üyesi 16 kişi jandarma ve polis tarafından evleri basılarak gözaltına alınmıştı. Yaşanan gözaltı saldırısına ilişkin Devrimci Parti’nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya, Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM), HDP, TÖP, DAF, EHP, KÖZ, SODAP ile Yeni Demokrat Gençlik (YDG) üyeleri katıldı.

Yapılan basın açıklaması öncesi Süreyya Operası’nın bulunduğu sokak ve çevresi ile Devrimci Parti İstanbul İl Binası’nın önü yoğun polis ablukasına alındı. Alana girişlerde ise kitlenin toplu olarak yürümesi polis tarafından engellendi. Kitlenin alana girişiyle birlikte ise polis kitlenin etrafını kapattı. Burada Devrimci Parti ve Dev-Güç üyeleri pankartlarını açtılar.

Açıklamada ise ilk olarak  Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcu Gül Çubuk konuştu. “AKP/MHP faşizmi kendi açtığı çukurda debelenirken kurtuluşu yine Türkiye halklarına, devrimcilere, işçilere, kadınlara LGBTİ+’lara, gençlere, saldırmakta buldu. Boğaziçi direnişinden bu yana sokağa çıkan dinamik güçlere yönelik, faşizmi yıkma ihtimali bulunan direngen güçlere yönelik terör saldırılarını artırdı” diyen Çubuk şunları ifade etti:

“Faşizmin hesabı boşa düştü. Türkiye halkları, işçi sınıfı, kadınlar devrimciler, yurtseverler, LGBTİ+’lar, gençler Deniz şahsında mücadeleyi sahiplendi, sokakları doldurdu. Dün partimize yönelik saldırıda bunun bir halkasıdır. Bu saldırı halkasına karşı dün Ankara ve İzmir’de ‘meydan okuyoruz’ dedik. Bugün Kadıköy’de meydan okuyoruz”

 

“Hak biziz haklıyız, direneceğiz kazanacağız”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya “Tüm zor aygıtlarıyla saldırıyorlar. HDP İl binasında siyasi cinayet işlendi ve bugün ülkenin içişleri bakanlığı bir açıklama dahi yapmamış. Ama ona bağlı emniyet ve kolluk güçleri devrimcilere, sosyalistlere, yurtseverlere saldırarak gözaltına alıyor. Kime saldırıyor; Maçka’da LGBTİ+’lara, Tozkoporan’da kentsel dönüşüme karşı evlerine sahip çıkan halka saldırıyorlar, gazla copla. Tahammülleri yok. Deniz’in katledildiği yerde il binamız önünde kadınların birlikte mücadelesine bile tahammülleri olmayanlar kadınlara saldırıyor. Hepimize topyekün bir saldırı saldırı konsepti var. Kısaca kendinden olmayan herkese bir saldırı, savaş kopsepti içinde” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin Deniz Poyraz’ın katliamını meşrulaştırdığı konuşmasını hatırlatan Canbaz, “Bir mahkeme kurdular o mahkemede bizleri yargıladılar, infaz ettiler ve bu infazı da meşrulaştırdılar” diye konuştu. Canbaz, “Hak biziz haklıyız, direneceğiz kazanacağız” vurgusu yaptı.

Dev-Güç adına konuşan Ömer Şengel ise şunları söyledi:

“Gençliğin birleşik mücadelesinden korkuyorlar. Korkuyorlar, bundan dolayı bu kadar zalimler. Gençlik mücadelesinden, 8 Mart’tan, 10 Ekim’den sokakta olmamızdan korkuyorlar. Yine sokaktayız, yine korkuyorlar. Bir yığın polisle gelmişler. Her taraflarından pislik akıyor.”

“Birleşik mücadelenin gücüyle bu düzeni öyle ya da böyle yıkacağız”

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) adına söz alan Mürüvvet Küçük yaşanan saldırının korku iklimini hakim kılma amaçlı yapıldığını vurguladı. Devrimcilerin bu iklime teslim olmayacağını ifade eden Küçük şunları söyledi:

“İşçi ve emekçilerin örgütsüz olsa da kendi taleplerine sahip çıktıkları, direnmeyi öğrendikleri ve bu sistemle ilişkilerini giderek kopardıkları bu koşullarda evet korkuyorlar. Bizden korkuyorlar. Ve korkularını bize bulaştırmak istiyorlar; katliamlarla, operasyonlar, gözaltılarla, zindanlarla, işkencelerle. Ama nafile. Artık o eşikler aşıldı”

Çete lideri Sedat Peker’in ifşalarını hatırlatan Küçük, iktidarın nasıl bir lağım çukurunda olduğunun bir kez daha gözler önüne serildiğini söyledi. “Bu pisliği şimdi bizim Denizlerin dökülen kanıyla kapatacaklarını sanıyorlar” diyen Küçük, tüm saldırılara karşı birleşik mücadeleyle yaratılmak istenen korku iklimini yerle bir edeceklerini kaydetti.

Birleşik Gençlik Meclisleri (BGM) adına konuşan Çağlar Karabulut,  da “Dün sırf sokakta düşmanla göğüs göğüse gelme cüretini gösterdikleri için Devrimci Parti’den Dev-Güç’ten Dev-Lis’ten Kadınların Kurtuluuş’ndan yoldaşlarımız işkenceyle gözaltına alındı. Gözaltı kararı olmamasına rağmen evde bulunanları bile alıp, işkence uyguladıktan, ajanlık dayattıktan sonra serbest bıraktılar. Biz bunları neden yaptıklarını çok iyi biliyoruz; korkuyorlar” dedi.

Bu saldırılar karşısında boyu eğmediklerinin altını çizen Karabulut, “Birleşik mücadelenin gücüyle bu düzeni öyle ya da böyle yıkacağız” diye vurguladı.

BMG ve BGM’nin ardından DAF, EHP, KÖZ ve Kaldıraç adına yapılan konuşmalarda ise tüm saldırılara karşı Devrimci Parti’nin yanında oldukları vurgulandı.

“Yaşasın birleşik mücadelemiz”

Basın metnini Seher Beytaş okudu. “Devrimci Parti diz çökmeyenlerin partisidir” diyen Beştaş, “İstanbul’da özel harekât ve jandarma tarafından üye ve yöneticilerimizin ikamet ettiği yaklaşık 18 adrese baskın düzenleyen sarayın kolluk güçleri 16 arkadaşımızı siyasi rehine olarak Maslak Jandarma merkezine götürdü. Bir kısmı jandarma merkezinden serbest bırakılırken aralarında parti genel başkan yardımcımız Murat Pircan Yaratan, MYK üyemiz Başak Yeşilot, PM üyelerimiz ve gençlik örgütümüz olan Dev-Güç üyeleri, siyasi rehine olarak, saray rejimince alıkonuldular. Edindiğimiz bilgiler yeni gözaltı saldırılarının yaşanacağı, ellerinde bir listenin var olduğudur” ifadelerini kullandı.

Beytaş, şöyle devam etti: “Katliamlarına ferman verdiğiniz, tecavüz ve çocuk istismarlarını meşrulaştıran fetvalarınız karşısında kadınların ve çocukların öfkesine yenileceksiniz. Nefret politikalarıyla hedef gösterdiğiniz, yok saydığınız LGBTİ+’ların mücadelesine yenileceksiniz.  İkizdere halkına, yağmaladığınız doğaya yenileceksiniz.  Taybet Ana’ya, Berkin Elvan’a, Uğur Kaymaz’a, Deniz Poyraz’lara yenileceksiniz. Tüm emekçi güçlere, kadınlara, LGBTİ+’lara, devrimcilere, gençlere çağrımız sokakları terk etmeme çağrısıdır. İktidarın amacı ‘provakasyonlarla halkı sokağa çıkarıp kaos yaratmak’ değil, aksine çökmekte olan iktidarını korumak adına sokakları yasaklamak, korku ve ‘terörle’ baskı rejimini sürdürmektir. Bütün ezilenlerin birleşik mücadelesi ile ‘halk iktidarını’ kurmaya, sokakta mücadeleye çağırıyoruz.”

Eylem; “Bu yumruk bükülmez devrimciler yenilmez”, “Yaşasın birleşik mücadelemiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu