GüncelManşet

“Dicle bizimdir! Karakol değil eğitim istiyoruz”

Amed: Dün (19 Aralık) öğle saatlerinde Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi önünde toplanan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler Tıp Fakültesi’nde yapılması planlanan karakolu protesto etmek amacıyla biraraya geldiler.

 

Öğrencilere hakaret

Fen Fakültesi’nden Tıp Fakültesi’ne doğru yürüyüşe başlayan öğrencilerin sivil polis, önünü keserek öğrencilere “Yürümenize izin vermiyorum. Eğer yürürseniz müdahale ederim. Bu size birinci uyarımdır. Basın açıklaması yapıp dağılabilirsiniz. Onun da bir süresi vardır ve süre başladı” dedi.

Bunun üzerine polisler ile öğrenciler arasında tartışmalar yaşandı ve tartışmalarda polis müdürünün öğrencilere yönelik “İçinizden akıllı olan gelsin benle konuşsun”, “Siz cahilsiniz”, “Sizin söylediklerinizi 8 yaşındaki çocuğum da söylüyor” dedi.

Öğrencilerin polise cevabı “Katil polis, üniversiteden defol” oldu.

 

“Karakollarını başlarına yıkacağız”

Baskılara rağmen gerçekleşen yürüyüşün ardından basın açıklaması okundu. Açıklamada polisin keyfi GBT uygulamasında bulunduğuna, istedikleri gibi üniversiteye girip çıkarak öğrencileri taciz ettiğine değinildi. “Üniversitemize karakol yapılmasının nedeni, Dicle’nin örgütlü gücünden korkmalarıdır. Onların karakollarını başına yıkacağız” denilerek açıklama sona erdi.

Açıklamanın ardından türkü söyleyip halay çeken öğrenciler, polisin tahrik etmesi ve kadın öğrencileri taciz etmesine sessiz kalmadı. Öğrenciler, polisin coplu saldırılarına maruz kaldı. Fakülte içine giren öğrencilerin hemen arkasından gelen çevik kuvvetler öğrencileri darp etti. 2 kişi yaralandı ve gözaltılar oldu.

 

[widgetkit id=431]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu