Gençlik

“Dicle Hizbullah’a mezar olacak”

Amed: Dün (30 Nisan) Dicle Üniversitesi’nde Hür-Dava Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Bilge Gençlik Kulübü üyeleri Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde Mısır’daki idamları protesto etmeyi gerekçe göstererek devrimci yurtsever öğrencilerle gerginlik yaşındı. 

Tekbir sesleriyle ve Rabia işaretleriyle polisin güvenliği içerisinde yürüyüşe geçti. Bunun üzerine yürüyüşe geçmek isteyen devrimci yurtsever öğrenciler Eğitim Fakültesi önünde polis barikatıyla karşı karşıya kalınca kitle üniversite içerisinde bulunan tarlaya doğru hareket etti. Hizbullah ve polis’in el ele devrimci yurtsever öğrencilere saldırması sonucu yaşanan arbede de 10 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler polis minibüslerine bindirilerek Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Gözaltılar serbest

Bunun üzerine yurtsever öğrenciler, durumu protesto etmek amacıyla Mimarlık Fakültesi’nden Merkez Kütüphanesi’ne “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil polis üniversiteden defol” sloganları atarak yürüdü.

Yürüyüşün ardından bölgeye çok sayıda TOMA ve akrep tipli zırhlı aracın gelmesiyle öğrenciler TOMA önünde oturma eylemi başlattı. Aralarında 1 YDG okurunun da bulunduğu devrimci ve yurtsever öğrenciler yaklaşık 5 saat gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu