Gençlik

Dicle Üniversitesi’nde polis ve hizbul-kontra el ele!

Geçen yıl polis ve Hizbul-kontranın el ele saldırması bu yılda devam ediyor. Dün Bilge Gençlik Kulübü üyesi ve öğrenci olmadığı öğrenilen 30 40 kişilik grup yurtsever gençliğin stantlarına bıçak ve satırlarla saldırdı. Sözde “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle stant açan Hizbul-kontracılar bugün de aynı şekilde üniversitede bıçak ve satırlarla Mimarlık Fakültesi kantininde öğrencilere saldırdı.

Olayı protesto etmek için Eğitim, İktisat, Edebiyat, Hukuk, Diş ve Tıp Fakültelerinden gelen öğrenciler Mimarlık Fakültesinde buluştu. Fen Fakültesine yürümek isteyen öğrencileri bekleten polis sonrasında yürüyüş kolunu tekrar açtı. Fen Fakültesi önüne gelen yüzlerce öğrenci basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasından sonra içeri giren öğrenciler üniversite içerisinde rahat şekilde dolaşan Hizbul-kontra ve polise tepki olarak turnike ve camları kırdılar. Fen Fakültesi içerisine giren polis 50’yi aşkın öğrenci gözaltına aldı. Dışarıda kalan öğrencilere ise gaz ve plastik mermi ile saldırdı. Polisin saldırısı sonrası birçok öğrenci yaralanırken, içeride öğrencileri darp edilirken fotoğraf ve kameraların çekim yapması engellendi.

Kampüste çok sayıda zırhlı araç, TOMA ve çevik kuvvet polisleri bekletiliyor. Fen-Edebiyat Fakültesi önünde gergin bekleyiş devam ederken, gözaltına alınan öğrenciler arkadan plastik kelepçe takılarak üç minibüse bindirilerek Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Baygınlık geçiren öğrenciler ise arkadaşlarının desteğiyle hastaneye kaldırıldı. Öte yandan spor salonunda bekleyen öğrencilerin de polisler tarafından gözaltına alınmaya çalışıldığı belirtildi. 

Üniversite içerisinde dolaşan polisler, basın açıklamasına katılan öğrencileri rasgele gözaltına alırken, üniversitedeki olaylar devam ediyor. Gözaltılar ve polisin müdahalesi “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla protesto ediliyor. Gözaltı protesto eden öğrencilere polis bir kez daha saldırdı.

                                                                                                          Amed’ten Bir YDG’li

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu