Güncel

“Dicle Vadisi Bizimdir”

Amed: Amed Yerel Gündem 21 Kent Konseyi ve Amed Büyükşehir Belediyespor Kulübü yönetim kurulu ve üyeleri Hevsel’deki ağaç katliamına karşı yapılan eyleme destek verdi.

Direnişin  6.  gününde açıklama yapan Amed Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz : 23.08.2013 tarih 5181 sayılı Bakanlık Oluru İle  Dicle Vadisi ve Çevresindeki mülkiyeti Hazine’ye ait toplamda 10.985.474,95 m2 alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv yapı alanı olarak ilan edilmiştir” kararını okuyarak, halen kararın geri alınmadığını söyledi.

Dicle Vadisi’nin bölgenin önemli ekosistem kimliğini oluşturduğunu söyleyen Kılavuz, planlanan yapılaşmanın ekosisteme ciddi zarar vereceğini ve tahribata neden olacağını söyledi.

Kılavuz,  Dicle Vadisi’nin, nehir yatağında olması, taşkın riski ve zeminin uygun olmaması nedeniyle; Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün “Yerleşime Uygunluk Değerlendirme” ölçülerine göre yapılaşmaya uygun olmayan alan olarak ilan edildiğini ve bu alanın açık yeşil alanlar olarak planlandığını hatırlattı.

Amed Büyükşehir Belediyesi yetki alanı içerisinde kalan Dicle Nehri  üzerinde yapılması tasarlanan 3 adet Regülatör ve HES Projelerinin kentin doğal peyzajına  ve tarihi kültürel değerlerine  büyük zarar vereceğini de anımsatan Kılavuz, “Regülatörlerden birinin Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Kültürel Peyzajı alan sınırı içerisinde kalması, tarihi Ongözlü Köprüye çok yakın bir yerde planlanması kentte yaşayanlar için kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu