Güncel

Didem Akman’ın annesi: Sözler tutulmadı

Anne Akman: 'Kızım ölüm orucuna yattı. Ölümden döndü. Kızıma söz verdiler ama cezaevi idaresi sözünde durmuyor.'

Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde hak ihlallerine karşı 207 gün ölüm orucunda kaldıktan sonra 11 Eylül 2020’de hapishane idaresinin taleplerinin karşılanacağı sözü vermesi üzerine eylemine ara veren Didem Akman’ın annesi Zülfiye Akman, hak ihlallerinin artması üzerine kamuoyuna ve yetkililere seslendi. Kızı Akman ile telefon görüşmesinden sonra görüntülü mesaj yayınlayan anne Akman, görüşmenin koğuş baskını nedeniyle 3 saat geç gerçekleştirildiğini söyledi. Akman, baskında birçok ihtiyaç malzemelerine el konulduğunu aktardı.

Sözler tutulmadı

Yaklaşık bir ay önce yine koğuş baskını yapıldığını dile getiren anne, baskın sırasında kızı Akman’ın yerlerde sürüklendiğini söyledi. “Bıktık bunların baskınlarından” diyerek tepki gösteren Akman, “Cezaevleri şartları iyileştirilsin diye kızım ölüm orucuna yattı. Ölümden döndü. Kızıma söz verdiler ama cezaevi idaresi sözünde durmuyor” dedi.

Ses olun

Hak ihlallerinin artması üzerine 1 Mart’ta savcıyla görüşme gerçekleştirdiğini paylaşan anne Akman, “Kızım, ‘Taleplerim kabul edilmezse, ara verdiğim yerden eylemime devam ederim’ dedi. Kızımın bir kez daha can çekişmesini istemiyorum” diye konuştu.

“Bir anne olarak uyuyamıyorum” diyen Akman, “Çocuklarımızın sesini duyun. Biraz vicdan istiyorum. Herkesi çocuklarımıza ses olmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu